Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13926 miejsce

Polska Enigma - naukowcy stworzyli szyfr niemożliwy do złamania

Polscy kryptolodzy stworzyli system szyfrowania, według nich niemożliwy do złamania. Dzięki temu będzie można zapobiegać m.in. podsłuchiwaniu telekonferencji międzypaństwowych.

 / Fot. http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Enigma-plugboard.jpg&filetimestamp=20050808013128Z informacji podanych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że wynalazek polskich naukowców będzie przełomem w cyberbezpieczeństwie. Jest on dziełem wybitnych polskich kryptologów i matematyków, którymi kieruje prof. Jerzy Gawinecki, dyrektor Instytutu Matematyki i Kryptologii Wojskowej Akademii Technicznej.

Urządzenie pozwala na skuteczne szyfrowanie danych, które przesyłane są z komputera do komputera lub z telefonu do telefonu. Na razie nie są znane szczegóły, ale wiadomo, że sukces przyniosło nowatorskie rozwiązanie z zakresu kryptografii krzywych eliptycznych.

Prace rozpoczęły się w 2006r., czyli w 75. rocznicę złamania kodów Enigmy przez polskich kryptologów. Projekt "Narodowy szyfrator" przeprowadzali naukowcy z WAT oraz specjaliści z firmy Wasko, wcześniej sprawdzeni przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego.

Grzegorz Hołdanowicz, redaktor naczelny miesięcznika branżowego "Raport WTO" uważa, że system jest skuteczny, szybki, efektywny i w pełni kontrolowany przez nasz kraj. Praktycznie każde państwo na świecie stara się stworzyć system, który zapewniałby mu pełne bezpieczeństwo, dlatego tym większym osiągnięciem jest sukces Polaków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Jan Nowak
 • Jan Nowak
 • 07.01.2011 16:11

O Narodowym Szyfratorze juz wszystko wiadomo. Wedlug slow pana Gawineckiego (wywiad w programie 3 PR) do szyfrowania wiadomosci zastosowano algorytm AES-256. Trudno wiec mowic, ze projektanci stworzyli nowy narodowy algorytm. AES-256 jest teoretycznie zlamany - zlozonosc 2^100 (czasowa i pamieciowa). Mozna to przeliczyc na lata przy aktualnej technologii, ale z powodu wspomnianych atakow teoretycznych AES-256 uwazany jest za slabszy od podstawoego AES z kluczem 128 bitowym. Krzywe eliptyczne sa zastosowane do ustelenia klucza i uwierzytelnienia. Sa to klasyczne rozwiazania i inaczej nie mozna zrobic. Tak, ze podstawowy element Narodowego Szyfratora jes aamerykanskim standardem (autorami szyfru sa Belgowie). Pan Gawinecki powiedzial takze, ze projekt jest jawny i zrealizowany z Grantu Ministerstwa Nauki. Zatem wszystkie jego wyniki w postaci publikacji naukowych, jesli autorzy maja cos do przedstawienia , powinny byc tekze jewne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ART
 • ART
 • 05.01.2011 11:45

I znowu;Jako czesc spoleczenstwa "Dielimy skore na niedzwiedziu"Calkiem niedawno ogladalem program BBC n.t "Zlamania Enigmy"w programie calkowicie i swiadomie pominieto ze, to Polacy - Polscy Kryptolodzy
"ZLAMALI ENIGME"Przypisujac calkowity sukces angielskiemu wywiadowi i ich kryptologom.(Jak widac klamstwo historyczne do niedawna bylo mocna strona autorow tego programu)Widzialem ta "Nasza"" Enigme"wizualnie -skrzyneczka przypominajaca Reciver TV/Sa lub odtwarzacza DVD.Jednak ma w sobie to cos;cos co mogli stworzyc tylko nasi - Polacy.Warto zadac sobie pytanie,dlaczego robi sie wokolo tak wznego wynalazku tyle szumu medialnego,faktem jest ze, jako narod nie umiemy zachowywac sie w sposob pragmatyczny.Mielismy i mamy tyle wspanialych wynalazkow - opracowan mysli technicznych.setki wspanialych Profesorow,Inzynierow i naukowcow we wszystkich dziedzinach i "galeziach gospodarki" ktorych wynalazki i opracowania naukowe zostawaly w pierw docenione i wdrozone poza granicami Polski.Nie mniej ponowny sukces polskiej nauki w dziedzinie kryptologii zawdzeczamy rowniez Rajewskiemu Zygalskiemu oraz.Jednak Polacy nie odniesli by tak wielkich sukcesow wtedy w czasie II wojny swiatowej "Lamiac Enigme" gdyby nie niemieccy pragmatycy/naukowcy nie opracowali tak "hytrej"maszyny

Komentarz został ukrytyrozwiń
w.
 • w.
 • 04.01.2011 21:10

Dziwny artykuł.

Wynika z niego trochę, że powstało coś do szyfrowania, co ma tajne algorytmy. A oznacza to, że przechwycenie któregoś z autorów zwiększa szanse złamania szyfru. Bardzo słaby punkt. "System jest w pełni kontrolowalny przez nasz kraj" czyli jest jakiś backdoor który umożliwia podsłuchanie? Tak jak miało to rzekomo miejsce w IPSEC w OpenBSD? Jeśli tak to pogratulować pomysłu i życzę szybkiego trafienia na listę backdoorów znalezionych przez "hakerów". Wogóle całe przedsięwzięcie pachnie trochę jak "security by obscurity" czyli jest bezpieczne bo nikt nie wie jak działa. Prędzej czy później ktoś się dowie. "Reverse engineering" powalił już nie jeden system zatajony do granic możliwości. Przecież są obecnie dobre algorytmy szyfrowania jak AES w których manipulując wielkością klucza też można dochodzić do milionów lat czasu potrzebnego na zlamanie. I można prowadzić telekonferencje (brzmi w tym artykule jak niezwykle kluczowy sposób przekazu informacji w wojsku) bez ryzyka podsłuchania.
"Grzegorz Hołdanowicz, redaktor naczelny miesięcznika branżowego "Raport WTO" uważa, że system jest skuteczny," rozmiem że pan Grzegorz jako redaktor naczelny z szyfrowaniem jest nie na bakier i wie jak się przeprowadza analizy i próby złamania szyfru. Jego opinia mi zupełnie wystarcza ;).

Komentarz został ukrytyrozwiń
S.O.
 • S.O.
 • 30.12.2010 09:46

Po kilku minutach złamią go superkomputery.

Komentarz został ukrytyrozwiń
WIKI
 • WIKI
 • 30.12.2010 08:45

TY Wielki Elektronik szyfrowana wiadomość ssl powiadasz że ciężko złamać mylisz się kolego

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wielki Elektronik
 • Wielki Elektronik
 • 29.12.2010 20:53

Siła szyfrowania nie polega na "tajmnicy" tylko na matematycznych algorytmach służących do wykonywania tej operacji, sama metoda szyfrowania może być znana, mimo to złamanie szyfru jest trudne lub wręcz niemożliwe, każdy zna (kto chce) metodę szyfrowania ssl, złamanie ssl jest prawie niemożliwe w realnym czasie, co prawda ostatnio pojawiły się tzw. maszynki RSA, ale i tak, złamanie tego jest czaso (pieniądzo) chłonne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Paszke
 • Roman Paszke
 • 29.12.2010 20:05

Niemożliwy do złamania? Titanic też był niezatapialny :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli to rzeczywiście coś jest warte, to opublikowanie takiej informacji jest poważnym problemem. Wszystkie służby wywiadowcze wiedzą kto, co i jak. Sposób na złamanie? Wyciągnąć informacje od osób realizujących projekt - wystawieni są na tacy. Wątpie czy w takiej sytaucji ktoś będzie używał tego do naprawdę tajnych zastosowań.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcin "szczupakiewicz"
 • Marcin "szczupakiewicz"
 • 29.12.2010 13:31

Żeby mieć jakie kolwiek szanse żeby to odkodować musieli by stworzyć inny system odkodowywania biorąc na uwadze ten sam wątek w zmianie co w systemie kodowania czyli niby z działu kryptografii krzywych eliptycznych, na moje by nie podali prawdziwego rodzaju zmiany, bo wtedy by był łatwiejszy do odkodowywania, taka wskazówka dała by wiele, bo kierunek prac nad odszyfrowaniem. Reasumując wszystko się da złamać trzeba znaleźć tylko klucz.

To moja błaha koncepcja, jak jest naprawdę wiedza tylko Ci szyfranci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aha, a to nie powinna być tajemnicą jakąś?
Tak czy inaczej, czapki z głów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.