Facebook Google+ Twitter

Polska europejskim Kuwejtem? Walka o zyski z gazu łupkowego trwa

Aktualnie członkowie administracji państwowej, przygotowują projekty zmian w podatkach dotyczących wydobycia gazu łupkowego. Przedstawiciele grupy roboczej zajmującej się tą sprawą dodają, że samorządy lokalne będą mogły czerpać spore zyski z wydobycia gazu.

Czy Polska już niedługo stanie się europejskim Kuwejtem? / Fot. John Campbell/wolna licencjaOd wielu miesięcy, polski gaz łupkowy "rozpala" głowy. Słowo "wielu" nie jest użyte przypadkiem. Bo odkąd wiadomo, że Polska "siedzi" na gazie łupkowym, fakt ten budzi bardzo wiele oczekiwań, nadziei i kontrowersji. Nie wszystkim się podoba, że rząd wydał aż kilkadziesiąt koncesji na poszukiwanie i wydobycie gazu, a media doniosły o wykroczeniach na tym tle w ministerstwie, w związku z tym trwa obecnie przeciwko podejrzanym urzędnikom, dochodzenie.

ABW zatrzymało w Ministerstwie Środowiska 7 osób podejrzanych o korupcję. Oczekiwania i nadzieje związane z wydobyciem gazu z łupków są powszechnie wielkie. Mówi się nawet, że Polska za niedaleki czas, może być Kuwejtem Europy, a biedni dziś Polacy zaczną jeździć na wczasy przez okrągły rok, na gorące plaże Majorki, Dominikany i Egiptu - czytamy na stronie wyborcza.pl.

Obecnie, według szacunków zachodnich firm specjalistycznych, na polskich ziemiach jest ponad 3 bln m sześciennych, a zdaniem amerykańskiej Agencji do spraw Energii (EIA) – nawet ponad 5,3 bln m sześciennych, nadającego się do eksploatacji gazu łupkowego. Te wielkie zasoby, przy dzisiejszym poziomie zużycia gazu, wystarczą na około 300 lat.

Ludzie snują najróżniejsze domysły i korzyści z wydobycia. Także władze rządowe próbują czynić pierwsze plany związane z eksploatacją. Z kolei samorządy lokalne mają również swoje plany. Wiadomo już, że dziewięć samorządów wojewódzkich jednoczy siły, aby mieć udział w zyskach z wydobycia gazu. Marszałkowie województw, "napompowani" wiedzą na ten temat – są zdania, że na nich, jako władzy samorządowej, spadnie obowiązek konkretnych inwestycji gazowych. Zapowiadają w związku z tym walkę nie tylko o zyski, ale i z przeciwgazowym lobbingiem, który w kraju i na głębokiej prowincji, zaczyna pobrzmiewać ostrą szabelką.

Obecnie wiemy na pewno, że gazu łupkowego jest dużo na obszarze dziewięciu województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Czytaj także --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 01.02.2012 14:31

obłowią się złodzieje z rządu i obce koncerny,a może gaz skończy jak stocznie? już unia coś wymyśli na polaczków.

Komentarz został ukrytyrozwiń
stan.cyb@op.pl
  • stan.cyb@op.pl
  • 31.01.2012 22:27

Pani Tadeuszu. To, za ile komu odsprzedano koncesje, jest tajemnicą handlową i tego nigdy się nie dowiemy. Ale to, że koncesje są odsprzedawane, nie jest tajemnicą i takie metody są legalne. Natomiast szwindle z koncesjami i łapówkami w ministerstwie badają specsłużby i chyba coś konkretnego wybadają. Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadeusz Pakos
  • Tadeusz Pakos
  • 31.01.2012 18:10

Boję się że to cenne paliwo jakim ma być gaz z łupków bedzie jak z polskim węglem. Obcy za granicą mają i bedą mieć taniej niż my tu w polsce. Cały czas jest pytanie kto za dobro narodowe polski faktycznie płaci ? Czyż nie biedny POLAK ? Żyjąc tu i mając na co dzień z tą polską polityką do czynienia to jest ktoś z nas POLAKÓW uwierzyć że zyski nie trafią tam..... ? Rajów .... ? Prywatnych kont.....? Czy nie będzie jak z tym polskim chłopem; hop,hop "mądry inaczej" chłop ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzisz Piotrek, jak, bezimienny, "płatny wykidajło" Cię załatwił. Tacy są bezwzględni. Jak powiesz coś nie po myśli ich "pracodawców" zaraz "leją w łeb". Długo nie trzeba będzie czekać, jak za niepowodzenia w wydobyciu gazu obarczą winą o. T. Rydzyka, Jr. Kaczyńskiego, albo Macierewicza. W artykule nie podano wzmianki, komu i za ile sprzedano koncesję na poszukiwania i wydobycie. Nie wiadomo, też, czy obecny nabywca będzie miał prawo odsprzedaży koncesji innemu podmiotowi. Znając realia, jakoś mi trudno uwierzyć w to, że Polska i Polacy będą z tego czerpać korzyści. Obym się mylił!

Komentarz został ukrytyrozwiń
kicia
  • kicia
  • 30.01.2012 22:42

Panie Wierzbicki, swietnie sie Pan wpisuje w sPiSkowe teorie PiSu.Ale komunikat o sztucznej mgle to nie Pan·, tylko Antoni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słyszę o dużym gazie w Polsce, ale nic o korzyściach dla kraju i ludzi. Może zyski zostaną utopione w energetykę atomową i zakupy atomowej technologi oraz uranu. To w końcu ile dostaniemy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak pisałem o rzucaniu z samolotów środków w specjalnych kapsułach, dla wywoływania sztucznie ulewnych deszczów i powodzi, nikt nie dawał wiary. A zainteresowani gazem łupkowym torpedowali. teraz wielu utraciło domy i oddało tereny za bezcen. Taki cudowny zbieg okoliczności, powodzie akurat tam gdzie sa największe złoża gazu łupkowego?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.