Polska fiesta na zakończenie Pucharu Świata w Planicy

Prawdziwą ucztę zgotowali nam polscy skoczkowie na zakończenie sezonu w Planicy. Adam Małysz wynagrodził wszystkim swoje wcześniejsze niepowodzenia, zdobywając drugie miejsce w ostatnim konkursie Pucharu Świata 2008/2009. Wygrał Harri Olli.

Adam Małysz może być optymistą przed zbliżającym się sezonem olimpijskim. Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adam_Małysz_-_Engelberg_2006.jpg / Fot. Wikimedia CommonsPrzed weekendem w Planicy wydawało się, że wszystko zostało już rozstrzygnięte, a konkursy na Letalnicy będą jedynie formalnością. Nic bardziej mylnego – drugie miejsce Adama Małysza w piątkowym konkursie, historyczne drugie miejsce Polaków w sobotnim konkursie drużynowym i druga lokata Małysza w wieńczącym tegoroczny sezon konkursie, to najlepszy dowód na to, że finał PŚ należał do Polaków.

Pierwsza seria konkursu została anulowana po 28 skokach z uwagi na niebezpieczne odległości, jakie osiągali skoczkowie. Jury najpierw obniżyło belkę na szóstą, a po podpartym skoku Simona Ammanna (233) zdecydowano o restarcie konkursu z czwartej belki. Ostatecznie, nietypowo rozpoczęto pierwszą serię od najlepszego skoczka obecnego sezonu – Gregora Schlierenzauera, który uzyskał 210 metrów.
od lewej: Adam Małysz, Stefan Hula, Kamil Stoch i Łukasz Rutkowski / Fot. PAP Grzegorz Mamot
Schlierenzauer prowadził do momentu, gdy w powietrzu pojawił się Adama Małysz, który wyrównał odległość Austriaka i przejął prowadzenie w konkursie. Po pierwszej serii, mimo dalszych skoków, za Polakiem znaleźli się Harri Olli (211 m) oraz Simon Ammann (210.5 m).

W drugiej serii świetnie skoczył Kamil Stoch (206.5 m), który ukończył zawody na ósmym miejscu. Gregor Schlierenzauer uzyskał 200.5m, zajmując ostatecznie piątą lokatę. Trzecie miejsce ex aequo zajęli Simon Zdobywca Pucharu Świata 2008/2009/ Fot. Bożena Zajiczek / Fot. Bożena ZajiczekAmmann (210 i 208 m) i Robert Kranjec (205.5 i 212.5 m). W serii finałowej najlepiej skoczył 24-letni Fin, Harri Olli, lądując na 219.5 m. Adam Małysz po skoku na 209.5 m zajął drugą lokatę, awansując w generalnej klasyfikacji na 13. miejsce. Małysz otrzymał również miano „Man of the day” oraz „Man of the year”.

Gregor Schlierenzauer, który był najlepszy aż w 13 konkursach sezonu, odebrał kryształową kulę za zwycięstwo w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata (gromadząc 2083 punktów), a także małą kulę za wygraną w Pucharze Świata w lotach. Drugie miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata zajął Simon Ammann (1776 punktów), trzecie - Wolfgang Loitzl (1396 punktów).