Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22877 miejsce

Polska fotografka chce udokumentować Nanda Devi Raj Yatra, bosą pielgrzymka przez Himalaje

Nanda Devi Raj Yatra to jedna z najdłuższych i najtrudniejszych pielgrzymek na świecie, jej uczestnicy idą boso przez trzy tygodnie przez indyjskie Himalaje. To bardzo rzadkie wydarzenie, następne odbędzie się za 12 lat.

Raj Yatra jest bardzo rzadkim wydarzeniem. 18 sierpnia 2014 r. odbędzie się ponownie po czternastoletniej przerwie. / Fot. Martushka Fromeast (Marta Kotlarska)Pielgrzymka miała rozpocząć się już rok wcześniej, jednak z powodu obfitych powodzi, które poczyniły ogromne szkody w północnych Indiach latem 2013 roku, została przełożona na 2014 rok. W tym roku trasa przebiegać będzie przez tereny dotknięte żywiołem, głównie wsie regionu Uttarkhand. Tworzy to wyjątkowe, ale również tragiczne tło dla całego wydarzenia. Szlak przebiegać będzie na dużych wysokościach, również w okolicach jeziora Roopkund, na którego brzegach znajdują się setki skamieniałych ludzkich szkieletów. Według legendy w tym świętym miejscu król zwołał kilka tancerek, aby tańczyły dla niego. Nagła zawieja śnieżna uwięziła tam zarówno króla, jak i same tancerki. Inna legenda opowiada o królowej, która nad brzegami jeziora powiła dziecko. Po porodzie pępowina zsunęła się do wód jeziora, powodując śmierć ludzi.

Martushka Fromeast, polska fotografka, mieszkająca obecnie w Indiach, autorka m.in. projektu „Historie himalajskie”, który ma na celu promocję i ochronę dziedzictwa Himalajów, pragnie udokumentować to rzadkie wydarzenie.

Autorka projektu pragnie pokazać zarówno tradycyjne wierzenia, jak i współczesne wątki oraz tragiczne historie tego miejsca. Aby udokumentować wydarzenie, chce wyruszyć w trasę z pielgrzymami. Obok fotograficznej relacji planuje relację filmową, a także przeprowadzenie wywiadów z uczestnikami pielgrzymki.

Projekty można wesprzeć na platformie Kickstarter.
Wszystkie zebrane fundusze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów podróży, zakwaterowania, wyżywienia dla 2 osób a także koszty wynajmu tragarza.

O autorach projektu:

Martushka Fromeast – zrealizowała wiele projektów fotograficznych, m.in. założyła Click Academy, promującą zwiększenie zaangażowania społecznego dzieci w Polsce i w Wielkiej Brytanii, a także Romani Click – projekt opierający się na współpracy ze społecznością romską i ochronie jej dziedzictwa w Polsce, również w kontekście społeczności migrantów w Wielkiej Brytanii. Jej fascynacja Himalajami rozpoczęła się w dzieciństwie, od opowieści wujka o grozie, sacrum i przygodach w górach. Kiedy odwiedziła Himalaje po raz pierwszy, była oczarowana historiami, związanymi z rzekami, jeziorami i górami. Jej zawodowe i osobiste zaangażowanie zaowocowało długoterminowym projektem „Historie himalajskie”, mającym na celu promocję i ochronę dziedzictwa Himalajów. Himalaje pełne są niezwykłych historii, na co dzień ukrytych przed przybyszami. Tym bardziej wymagają one zachowania i zapamiętania. Społeczności zamieszkujące Himalaje mają swoje filozofie, święta, ceremonie, kształtowane przez stulecia. Rok temu sukcesem zakończyła się część projektu, mająca na celu udokumentowanie unikalnego dziedzictwa zamieszkujących Nepal szamanów. Martushka uchwyciła ich w prywatnych sytuacjach, w ich własnej przestrzeni, tworząc niecodzienne portrety. Równocześnie prowadzone były warsztaty fotograficzne dla dzieci, zamieszkujących Syabrubesi, niewielką wieś. Dzieci zaangażowały się w przygotowywanie ilustracji lokalnych opowieści. Wystawa zdjęć prezentowana była w New Delhi, Gruzji, Chinach, Nepalu, Londynie, a także w Polsce - w Krakowie oraz w Warszawie. Zdjęcia Martushki zdobyły nagrodę w konkursie BZ WBK Press Photo 2014.

Mukesh Kughsal – fotograf mieszkający w New Delhi, pochodzący z region Uttarakhand. Ma ogromną wiedzę i doświadczenie w pracy w tym regionie. Nadzorował zdjęcia do filmu “Rajula”, pierwszego filmu kręconego w Uttarkhand, który trafił do masowego odbiorcy w Indiach. Pracował również przy innych produkcjach filmowych z tego regionu. Otrzymał nagrodę publiczności podczas Delhi International film Festival 2013.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Martushka Fromeast mieszkająca obecnie w Indiach,hmmmm jakoś nie czuję potrzeby wspierania projektu o pielgrzymce hinduskiej przez Himalaje...
fajny projekt, przygoda i podróż.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.