Facebook Google+ Twitter

Polska gazowym Kuwejtem Europy?

Globalni inwestorzy z branży paliwowej rozpoczną intensywne poszukiwania gazu ziemnego w Polsce.

Wiosna 2010 roku może okazać się "krokiem milowym" w poszukiwaniu złóż gazu i ropy naftowej w naszym kraju. Planowane są próbne odwierty na dużą skalę, które do końca roku powinny dać nam odpowiedź na pytanie: czy "Polska gazem stoi"? Pozwoli to wnikliwie oszacować nasze autentyczne zasoby tego paliwa.

Wieloletnie badania oraz przypuszczenia geologów z tym związane, szacują nasze zasoby na poziomie 1.400 miliardów m3 gazu. Niedawno wielkość określano na poziomie dziesięciokrotnie mniejszym.

Najnowsze badania zdecydowanie zweryfikowały i określiły ten przypuszczalny potencjał. Globalni inwestorzy z branży paliwowej rozpoczną intensywne poszukiwania gazu ziemnego w Polsce. Gaz, na który liczą, zalega głęboko, jest trudno dostępny i kosztowny w procesie poszukiwawczym, co jednak nie zmienia faktu, że te podmioty wyjątkowo chętnie podjęły się intensywnych prac poszukiwawczych.

Gaz występuje w gazonośnych łupkach skalnych (shale gas), w jakie Polska jest wyjątkowo bogata. Kilka lat temu nikt ze specjalistów w naszym kraju nie spodziewał się tak optymistycznych prognoz i możliwości pozyskania gazu.

Wnikliwe badania przyniosły zaskakujące wyniki, okazało się, że gazonośne łupki zalegają w Polsce na głębokości od 500 do 4.5 tys. m, w kilku tzw. basenach sedymentacyjnych. Pas czarnego łupku ciągnie się przez całą Polskę, od Pomorza po Lubelszczyznę, występuje również w basenach na przedpolu Sudetów.

Inwestorzy podejrzewają, że potencjał eksploracyjny gazu ziemnego w Polsce, może należeć do największych w Europie. Dlatego międzynarodowi gracze tacy jak Exxon, Mobil, Chevron oraz Conoco Phillips wykupili konieczne koncesje poszukiwawcze i wraz z polską firmą PGNiG, przystąpią do intensywnych poszukiwań tych złóż już w tym roku.

Polska ma również szansę na pozyskanie tzw. "uwięzionego gazu" w skałach. Trwają badania geologiczne i poszukiwawcze w pokładach czerwonego piaskowca na terenie całej Polski. Znaczna część tych złóż dających się eksploatować, może zdaniem geologów występować w centralnej Polsce.

Pojawia się zatem realna szansa uniezależnienia Polski od importu gazu z Rosji, w przeciągu niespełna 10 lat, a tym samym, możliwość stania się w kolejnych latach eksporterem tego paliwa i tym samym poważnym graczem na rynku w Europie Środkowej. Możemy założyć, że wystarczy nam gazu ziemnego na setki lat.

http://gospodarka.gazeta.pl
http://finanse.wp.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (52):

Sortuj komentarze:

Dziwny zbieg okoliczności. Najlepsze działki pokładów gazu łupkowego są już w rękach Amerykanów a Polacy dopiero szukają. Wg informacji z TVP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten "kryzys" chyba nam na dobre wyjdzie w "polityce paliwowej" z tego co obserwuję od pewnego czasu Robercie pomomo że napewno masz sporo celnych uwag i opierasz wiedze na praktyce - możemy powiedzieć jasno że nasz wschodni dostawca ma coraz większe problemy z tym związane - gdyż pokłady gazu jakie zalegają mi. w Polsce ale ni tylko u nas szacowane są na 13 bilionów m3 , USA już dopracowały technologię pozyskania tego "gazu z łupków" i w tej chwil są już eksporterem tego paliwa , to gigantyczne zagrożenie dla "rosyjskich" interesów , dynamiczne poszukiwania złóż i ich eksploatacja może przewrócić na 50 lat "rynek paliwowy" na świecie a nabardziej zaszkodzić Rosji w jej "politycznych planach" , nie dziwi fakt "gorączkowych" zachowań rosjan - czas biegnie nieubłaganie , świat nie stoi w miejscu a "rosyjski plan" bierze w łeb. Oj będą się spieszyć bo czas gra na ich "stratę".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie - oczywiście że masz rację - uważam że odpowiednie urzędy powinny dopracować szczegóły dotyczące wydobycia dokładnie określając - koszta wydobycia - podatek akcyzowy ok każdego m3 na rzecz skarbu Państwa oraz inne podatki itd. tak żeby inwestor zarobił za poniesione ryzyko inwestycyjne ALE też nie może to polegać na "rabunkowej eksploatacji" myślę że wszystko można dobrze monitorować , nadzorować i dostosować do tego odpowiednie stawki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aby wpuścić obcy kapitał i technologię-a w efekcie na ty nie stracić-należy posiadać odpowiednie instrumenty kontroli i oceny OMAWIANYCH PROBLEMÓW. NIESTETY...Nie wiemy np, czy firmy z USA nie podsuną niedokładnych opisów zasobów gazu, , CO MOŻE ZAFAŁSZOWAC ICH WIELKOŚĆ, A W EFEKCIE NASZE ZYSKI...Najprościej jednak doprowadzić do sytuacji, kiedy okaże się ,że koszty wydobycia są BARDZO DUŻE Z UWAGI NA
1. Uwarunkowania geologiczne złoża
2. Duże koszty wdrożenia NOWEJ, NIEZNANEJ TECHNOLOGII-WŁAŚNIE TU ZASTOSOWANEJ PO RAZ PIERWSZY!!! 3. DANE WYMIENIONE W PUNKTACH 1 i 2 CIĄGLE SIĘ ZMIENIAJĄ-WIĘC TRUDNO MÓWIĆ O CZYMKOLWIEK...
3. Można by rozmawiać np z Norwegami mającymi własną, podobną technologię, A W DODATKU ODPADŁBY PROBLEM DYSTRYBUCJI, BO Z TEGO CO WIEM SPORO GAZOCIĄGÓW W EUROPIE WSPÓŁFINANSOWAŁY FIRMY NORWESKIE, w końcu dobry gazociąg i dobre stacje przesyłowe to większe późniejsze zyski...
4. Do Norwegii jest znacznie bliżej-MNIEJSZE KOSZTY.
5. NORWEGOWIE MAJĄ NIESTETY MNIEJSZĄ SIŁĘ PRZEBICIA...:(
6. A my możemy sobie tylko popisać...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska rzeczywiście potrzebuje na gwałt racjonalnego, z otwartą głową gospodarza. Patrzącego trzeźwo na to co ma. Jak chłop. Wydaje mi się, że zwykły chłop lepiej by zarządził niż obecna zgraja uwikłana w od zarania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem za! Z dwoma zastrzeżeniami.
Po pierwsze. Nie wolno zapomieć o dwukierunkowości. Żeby zawsze mieć, tego asa w rękawie. Wykorzystywać swoje możliwości i swoje zasoby. To nie podlega żadnej dyskusji. Ale nie wolno zapomnieć o utrzymaniu pełnych walorów żeglugowych toru wodnego prowadzącego do portów Świnoujścia i Szczecina. Nie pozwolić aby zostały one "zaczopowane".
Po drugie. Widzę wielką ochotę wpuszczenia obcych inwestorów do wydobywania naszych zasobów. Już na jednym z zebrań załogi w czsach aktywnej działalności, naszej "Solidarności" zapytałem: Czy uważacie, że "Zachód" przyjdzie do Polski i z dnia na dzień wymieni wam stare procesy technologiczne na nowe? Czy uważacie, że z dnia na dzień wymieni stare maszyny na nowe? Wyzwano mnie w dowód "wdzięczności" od komuchów. Po tym zakładzie nie ma śladu. Zatrudniał do 2000 pracowników.
Mości Panowie! Trzeba mieć na uwadze, że obcy inwestor, zawsze i wszędzie będzie miał na względzie interes swojego kraju. Przyjmijcie więc do wiadomości, że uaktywnianie nowych źródeł energi pogarsza koniunkturę rynkową dla dostawców już istniejących. Kto nam zapewni, że taki obcy inwestor, zamiast przyspieszyć wydobycie, nie będzie zainteresowany, jego opóźnieniem? Nie bądźcie za bardzo naiwni. Przykłady podobnych działań już w naszej rzeczywistości wystąpiły. Niech za przykład posłuży zaniechanie produkcji samochodów. Stocznie? Przypadek to czy czyjeś świadome działanie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jarku, ważne, budujące wiadomości nam przekazujesz, o wielu z nich było dość głośno...
tylko MĄDREGO GOSPODARZA "na gwałt" potrzeba!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja tylko zamiast "biadolenia" jak to u nas bywa , wolę "otworzyć" co niektórym oczy że Polska jest krajem o "drzemiącym" potencjale - wiem że nie jest łatwo Polakom - ale odrobinę chęci , determinacji i dobrej woli może nam wszytskim wyjść na dobre już o młodym pokoleniu nie wspomnę - mamy zaróno potencjał uwięziony w ziemi jak również gigantyczny potencjał w "głowie" i trzeba wkońcu po niego wyciagnąć przysłowiową "rękę".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie nie obraże się - nie należę do takich osób - jestem ciekaw czym mnie zaskoczysz w tej kwestii i napewno wnikliwie się tym zainteresuje - z prostej przyczyny - to moje hobby.
ps. ogolnie te tematy mało kogo interesują , musisz być na to gotowy
ludzie wolą "luźne gadki" i nie ma się co dziwić "taki już jest ten świat"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jarku! Po prostu jako eks górnik-nie mogłem tego nie napisać... A propos"JAJAKOBYŁY" -zwrot wymyślony kiedyś przez J. Urbana-uważam że, pasuje do naszej rzeczywistości I BARDZO MI SIĘ PODOBA:).POZDRAWIAM! PS. W FORMIE ARTYKUŁU POZWOLIŁEM SOBIE NAPISAĆ UZUPEŁNIENIE-MAM NADZIEJĘ ,ŻE SIĘ NIE POGNIEWASZ, ale nie zdziwię się jeśli nie zostanie wydrukowany, najwyżej spróbuję raz jeszcze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.