Facebook Google+ Twitter

Polska gminna: burmistrz zakazuje pochówku na wiejskim cmentarzu

Burmistrz Kożuchowa (Lubuskie) zakazał pochówku na jednym z cmentarzy wiejskich. Tymczasem w mieście zamiast organizacji imprez kulturalnych na lato – mieszkańcom serwuje się wybory na miss.

Kożuchowskie władze arbitralnie w kwietniu br. zakluczyły lokalny cmentarz w gminnej wsi Książ Śląski. Zszokowani mieszkańcy wystosowali petycję. Teraz burmistrz odpowiada, że problem dalszego pochówku będzie możliwy do rozwiązania dopiero we wrześniu. - Wioska bez cmentarza jest wioską bez duszy - twierdzą z kolei nadal wściekli mieszkańcy.

Jak grom z jasnego nieba przed Wielkanocą dotarła do mieszkańców arbitralna decyzja burmistrza Andrzeja Ogrodnika, który wstrzymuje dalsze pochówki na lokalnym cmentarzu. Powodem jest brak aktualnych dokumentacji, dotyczącej funkcjonowania cmentarza pod względem sanitarno-geologicznym.

Burmistrz ani słowem nie wskazuje, że winę za ten stan ponoszą wyłącznie magistraccy urzędnicy, którzy wykazali się niefrasobliwością, a niekiedy i dyletanctwem. W rękach sołtysa wsi, Tadeusza Tarbaja, są bowiem odpowiednie dokumenty wraz z badaniami geologicznymi, których z kolei brakuje w urzędniczych teczkach!

Mieszkańcy się wściekli. Cmentarz funkcjonuje tu od ponad dwudziestu lat, dokonano na nim kilkudziesięciu pochówków, z ekshumacją kilku grobów z innych cmentarzy, gdzie taka operacja musiała przejść przez silne obwarowania administracyjnoprawne, i gdzie wówczas nie podnoszono żadnego alarmu, że cmentarz w Książu jest nielegalny.

Dziś Ogrodnik twierdzi, że tak jest.

Miejscowe Stowarzyszenie Czarna Struga z prezesem, radnym Rady Miejskiej Marcinem Jelinkiem oraz z sołtysem – wystosowało do burmistrza petycję wraz z podpisami mieszkańców wsi, w której domagano się „stanowczego i szybkiego działania ze strony Pana Burmistrza”, bowiem taki stan istnieć nie może. „Niezrozumiałe jest dla nas, jak mogło dojść do takiej sytuacji, w której uniemożliwia się chowanie naszych bliskich na naszym cmentarzu” - napisali.

Po miesięcznym milczeniu, burmistrz w kilku zdaniach odpowiedział zszokowanym mieszkańcom. Powiadomił ich, że wysoki poziom wód gruntowych, jaki jest we wsi, więc także na obszarze cmentarza – skłonił władze do wstrzymania tutaj pochówków. I ten zakaz nadal jest w mocy prawnej. Rozwiązanie problemu nastąpi dopiero w miesiącu wrześniu br., bowiem do tego czasu mają być gotowe ekspertyzy badań obszaru cmentarza pod względem hydrogeologicznym.

Dla mieszkańców jest to kolejny cios ze strony burmistrza, który w tej miejscowości nie cieszy się popularnością. Na złą opinię, przypomnijmy, zasłużył poprzez bałamucenie mieszkańców przez kilka lat wizjami remontu wiejskiej sali, która w tej chwili jest siedliskiem zagrożenia budowlaną katastrofą!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

andrzej
  • andrzej
  • 24.06.2012 10:16

Żenujący poziom artykułu. O czym on w końcu jest? o cmentarzu czy wyborach miss, a może świetlicy wiejskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.