Facebook Google+ Twitter

Polska groźba weta dała skutek w Brukseli

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-20 18:24

Groźba weta w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego otworzyła drogę do negocjacji na temat złagodzenia części zapisów - tak uważa minister środowiska Maciej Nowicki. Uczestniczył on w Unijnej Radzie w Luksemburgu, poświęconej pakietowi, który nakazuje znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla. Było to pierwsze spotkanie przedstawicieli 27 państw po unijnym szczycie na którym zdecydowano, że decyzja w sprawie pakietu zostanie podjęta jednomyślnie w grudniu.

Minister środowiska przyznał, że gwarancja jednomyślności powoduje, że zaczyna się dyskusja nad polskimi postulatami. Warszawa proponuje między innymi, by złagodzić system handlu emisjami.

Pierwotny projekt przewidywał, że wszystkie elektrownie i elektrociepłownie będą musiały kupować pozwolenia do emisji dwutlenku węgla na aukcjach. Ponieważ polska energetyka, oparta w 94 procentach na węglu poniosłaby największe koszty nowych ograniczeń, rząd zaproponował, by system był wprowadzany stopniowo, począwszy od dwudziestoprocentowego udziału uprawnień z aukcji w 2013 roku. Reszta z nich byłaby tak jak dotychczas, rozdawana za darmo.

- Do tej pory było jednoznaczne stwierdzenie - pochylamy się nad Waszymi problemami, zdajemy sobie sprawę z tego, że dla takich krajów jak Polska może to być trudne, ale 100 procent uprawnień na aukcjach i koniec i nie było dyskusji. - Ponieważ jest groźba weta ze strony Polski, nareszcie jesteśmy poważnymi partnerami do rozmowy - mówił minister Nowicki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.