Facebook Google+ Twitter

Polska i Finlandia: Porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-08 15:57

Polska i Finlandia zawarły porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Porozumienie zawiera także klauzule, pozwalające zapobiegać uchylaniu się od płacenia podatku dochodowego.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Finlandii, Radosław Sikorski i Alexander Stubb podpisali w Helsinkach konwencję dotyczącą podatków. Zastąpi ona dokument z 1977 roku - umowę o zapobieżeniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Podpisana przez szefów MSZ konwencja reguluje kwestie podatków od dochodu osób fizycznych, w zależności od miejsca stałego zamieszkania lub stałego przebywania w kraju, w którym podatnik osiąga dochody. Polska i Finlandia uregulowały także współczesne problemy dotyczące opodatkowania zysków z przedsiębiorstw działających na przykład w obu krajach. Konwencja reguluje także kwestie opodatkowania rent i emerytur, które są opodatkowane w tym kraju, w którym są wypłacane.

Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej problem podwójnego opodatkowania dochodów dotyczy coraz większej liczby Polaków. Z wieloma krajami jednak mamy zawarte umowy regulujące w różny sposób kwestie unikania podwójnego opodatkowania. Od kilku lat ministerstwo finansów i polski rząd stara się ujednolicić system umów podatkowy tak, aby uniknąć niejednolitego traktowania dochodów uzyskiwanych w różnych państwach.

Umowa z Finlandią ma na celu dostosowanie sytuacji prawnej do obecnych warunków społecznych politycznych i gospodarczych w relacjach miedzy obu krajami.

Polskie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania są przygotowywane na podstawie Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.