Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20313 miejsce

Polska i Iran współpracują. W Warszawie rozpoczął się Tydzień Kina Irańskiego

Od 13 do 18 grudnia w warszawskim kinie Kultura odbędzie się "Tydzień Kina Irańskiego".

 / Fot. Stowarzyszenie filmowców polskich13 grudnia w warszawskim kinie Kultura rozpoczął się, zorganizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, irański Visual Media Institute, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Polsko-Brytyjską Fundację Filmów Młodego Widza, "Tydzień Kina Irańskiego". W przeciągu najbliższych pięciu dni widzowie będą mogli zapoznać się z najnowszymi irańskimi produkcjami. Na konferencji prasowej inaugurującej to wydarzenie pojawili się Andrzej Jasiewicz (reżyser i scenarzysta, członek zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich), Mohammadreza Abbasian (dyrektor Visual Media Institute - irańskiego odpowiednika PISFu), Merila Zareibarz (aktorka znana chociażby z "Rozstania"), Hassan Najarian Dariany (wiceprezes Farabi Cinema Foundation), Behzad Mohammadi (pierwszy sekretarz Ambasady Islamskiej Republiki Iranu) oraz Khosrow Sinai (reżyser i kompozytor odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej).

Jak zaznaczył pan Jasiewicz, kino irańskie współcześnie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem na świecie. W 2006 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie pojawiło się sześć różnych filmów z Iranu. Tamtejsze produkcje
pojawiały się m.in. także na Watch Docs i Warszawskim Festiwalu Filmowym, zaś w tym roku Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej uhonorowała Oscarem irańskie "Rozstanie".

Filmy na "Tydzień Kina Irańskiego" zostały wybrane tak, by ukazać aktualny i nieznany w Polsce obraz irańskiego kina. Wyświetlone zostaną produkcje współczesne, poruszające najróżniejsze tematy. Głównym celem stawianym sobie przez organizatorów jest zaprezentowanie polskiemu widzowi najróżniejszych aspektów irańskiej sztuki filmowej. Po kilku projekcjach będzie możliwość spotkania z twórcami.

To wydarzenie ma być początkiem bliższej współpracy filmowców z Polski i Iranu. Już teraz trwają pierwsze prace nad polsko-irańskim filmem pod roboczym tytułem "Małgorzata 1945" w reżyserii Khosrow Sinaia. 31 stycznia 2013 w Iranie ma odbyć się "Tydzień Kina Polskiego", zaś część 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Fadżr w Teheranie ma być poświęcona kinu polskiemu. Sam pan Sinaia przyznał, że był kiedyś zafascynowany Polską Szkołą Filmową (z filmami Andrzeja Wajdy na czele), a możliwość współpracy z polskimi twórcami będzie dla niego spełnieniem marzeń.

Andrzej Jasiewicz ma nadzieję, że tego rodzaju wydarzenia otworzą nam drogę do innych koprodukcji (np. filmów animowanych), zaś my, jako widzowie, powinniśmy liczyć na wymierne korzyści płynące z polsko-irańskiej współpracy. Więcej informacji na temat "Tygodnia Kina Irańskiego" można znaleźć na stronie kina Kultura.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.