Facebook Google+ Twitter

Polska i Polacy: jak nas widzą?

Polska to kraj białych niedźwiedzi, a jego obywatele specjalizują się w kradzieży aut. W ten sposób śmiejemy się niekiedy z niewiedzy świata na temat naszego kraju. Co wiedzą i myślą o nas inni?

Fot. Adam Warżawa/Dziennik Bałtycki Zapytałam o to kilku studentów, przebywających wraz ze mną na stypendium w Niemczech.

Veronica Campo-Arnaiz, studentka z Hiszpanii:

– Nie wiem o Polsce zbyt dużo. Wiem, że papież Jan Paweł II był Polakiem i że Kraków to piękne miasto - moja przyjaciółka była tam i widziałam jej zdjęcia. Ja nie byłam jeszcze w Polsce, ale chętnie bym pojechala. Polacy, których tu spotkalam, byli bardzo pilni i bardzo dobrze mówili po niemiecku. Wódka jest chyba typowym polskim napojem.

Julia Akerlund, studentka z Niemiec, udzieliła mi bardzo szczerej, a przez to ciekawej odpowiedzi:

– Kiedyś, kiedy myślałam o Polsce, na myśl przychodziły mi przede wszystkim kradzione samochody. Byłam bardzo krytyczna. Teraz, odkąd mam trochę polskich przyjaciól, myślę, że Polska to dość biedny kraj, ale również bardzo piękny. Poza tym Polacy są bardzo ambitni, a studenci często lepiej wykształceni niż ich koledzy z Niemiec.

– W Polsce jeszcze nie byłam, ale chętnie pojechałabym do Zakopanego, Krakowa i Katowic (skąd pochodzi mój chłopak). Polacy chętnie piją wódkę. Ale Szwedzi też, tyle że Polacy mogą więcej wytrzymać - śmieje się moja rozmówczyni, która dzięki pochodzeniu ojca jest w połowie Szwedką.

Kristina Kobler, która mieszka w Niemczech, zaś część swojego dzieciństwa spędziła w Czechach, zwraca uwagę przede wszystkim na katolicki charakter kraju znad Wisły. Uważa to za zaletę, dodaje jednak:

– Niestety, mówi się, że wielu Polaków kradnie. Poza tym nasza prasa, przeważnie brukowa, ciągle donosi coś na temat waszych polityków. Czytający to ludzie myślą, że w Polsce wszyscy politycy są tacy jak Kaczyńscy i nie robi to dobrego wrażenia.

Dość dużo ma do powiedzenia na nasz temat Katerina Bajerova z Czech:

– Polska, czyli Jan Paweł II, kradzieże samochodów... U nas mówi się, że Polacy kradną, ale Czesi też to robią, nie mogę więc pojąć, skąd ta opinia. Poza tym Polacy chodzą do kościoła i kochają lentilki. Z kolei Czesi jeżdżą za polską granicę robić zakupy. Kiedyś nie lubiłam Polaków, ale teraz poznałam świetnych przyjaciół z waszego kraju. Na pewno nie wszyscy kradniecie – śmieje się. – Do tej pory odwiedziłam Polskę trzykrotnie – opowiada dalej. – Najpierw były to Katowice. Było okropnie: noc, dworzec, a na nim wielu narkomanów i bezdomnych. Byłam również w Jeleniej Górze i Zakopanem. Wiem trochę o waszej polityce, o Lechu i Jarosławie Kaczyńskim. Dobrze że ich macie, jest się z czego pośmiać.

Mimo nieco cynicznych wypowiedzi, Katerina wydaje się być oczarowana naszą kulturą: – Macie piękny hymn, kocham go! No i język polski - będę się go uczyć od kolejnego semestru.

– Kiedy słyszę wyraz "Polska", myślę najpierw o papieżu Janie Pawle II – opowiada Michaela Pop z Rumunii, która sama jest wyznania prawosławnego. – Potem przychodzi mi na myśl Układ Warszawski, choć to oczywiście nie jest już aktualne. Nigdy tam nie bylam, ale chętnie bym pojechała - Warszawa jest na pewno pięknym miastem. Sądzę, że wadą Polski może być klimat - jest tam zimno.

Michalea mile mnie zaskakuje opowieścią o królu Janie III Sobieskim i o wojnie z Turcją. Zna również nazwisko naszego prezydenta. Na temat samych Polaków ma raczej pozytywne zdanie:

– Do tej pory nie znałam żadnych Polaków. Ci, których spotkałam w Niemczech są... normalni, tacy jak wszyscy: mili, uprzejmi, otwarci. Poza tym mają bardzo bogatą kulturę i tradycję.

Inaczej wygląda sytuacja z perspektywy innego kontynentu. Aby ją poznać, porozmawiałam z Eri Konishi - Japonką, której udało się odwiedzić nasz kraj:

– Byłam w Kostrzynie, Poznaniu i Wrocławiu, u polskich koleżanek – wylicza entuzjastycznie. – Wszędzie było super! Polacy są bardzo mili, pomocni, gościnni i mają poczucie humoru. Jeśli będę jeszcze miała kiedyś okazję, na pewno do was przyjadę.

***
Jak widać, opinie na nasz temat są zróżnicowane. Zastanawiający jest fakt, że ci, którzy znają nas najmniej, są równocześnie mniej krytyczni. Być może jest to jednak naturalne - żyjąc na co dzień w innej kulturze, nie znają stereotypów na temat naszego kraju. Mimo powtarzającej się opinii o kradzionych samochodach, myślę, że mamy się z czego cieszyć: wśród młodych ludzi znikają bariery. Tylko dzięki temu możliwe jest wspólne, codzienne obcowanie. Dlatego właśnie warto pokonywać stereotypy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Karolina Maciejewska
  • Karolina Maciejewska
  • 10.12.2010 21:40

Heh fajnie wiedziec co o nas mysla... szkoda ze te kradzieze sa:( Ale ogolnie jest super

Komentarz został ukrytyrozwiń
Arkadiusz
  • Arkadiusz
  • 15.10.2010 16:12

A ,ja jestem Polakiem, mieszkam od 7 lat Hiszpani i uwazam ze moje pochodzenie jest moim atutem nie przeszkoda. Nawet tak zamknieci w sobie Catalonczycy sa zainteresowani nasza historia ,kultura i tradycjami . To nieprawda ze obraz Polaca tutaj to duza vodka,zlodziejstwo i cwaniactwo. Jestesmy dumnym narodem i co najwazniejsze z charakterem. Pozdrowienia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm... jakkolwiek nie pojawiły się białe niedźwiedzie, to jednak kradzieże aut i owszem :-(
Dziekuję, Ulu, za te... kamyczki. Swoją drogą szczerze zazdroszczę Ci możliwości poznawania tylu ciekawych ludzi. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I pomysł ciekawy, i "wykonanie". Plusik.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za bardzo ciekawy tekst. Szkoda, że nie było Ci dane porozmawiać z Anglikami, bardzo jestem ciekach ich zdania na nasz temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"+" za temat i za tempo jego realizacji, bo - nie uwierzysz - ten sam opracowywałam! :-)
To w takim razie dorzucę włoską opinię, żeby sie "nie zmarnowała" (miałam jeszcze ukraińską, hiszpańską, niemiecką i czeską, ale takich rozmówców przytoczyłaś również:-) ): Lella z Florencji: "Wy Polacy jesteście bardzo dumni ze swego pochodzenia; podkreślacie to na kazdym kroku. Bardzo uprzejmi dla obcokrajowców, siebie wzajemnie traktujecie znacznie gorzej. Podziwiam wasze przywiazanie do religii, ale to czasem czyni was zbytnimi konserwatystami. I jeszcze bardzo dużo pracujecie!".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co do Hiszpanów, to kiedy dowiedzieli się, że moja siostra pochodzi z Polski, od razu krzyczeli: Jan Paweł II! + oczywiście

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.01.2007 16:58

No tak, zawsze lubimy wiedzieć, co o nas myślą. Jesteśmy raczej mało znanym krajem, więc chyba mało o nas myślą.;) Tekst fajny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.