Facebook Google+ Twitter

Polska i Szwecja upominają Rosję

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-02 07:23

Szefowie dyplomacji Polski i Szwecji Radosław Sikorski i Carl Bildt wezwali USA i Rosję do radykalnego zmniejszenia arsenału głowic taktycznych w Europie. Apel Sikorskiego i Bildta ukazał się w amerykańskim dzienniku New York Times.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji wyrażają nadzieję, że Stany Zjednoczone i Rosja osiągną wkrótce porozumienie w sprawie redukcji strategicznych arsenałów nuklearnych. Radosław Sikorski i Carl Bildt wzywają jednak również Waszyngton i Moskwę do ograniczenia liczby głowic taktycznych.

- O ile strategiczna broń jądrowa traktowana jest jako zagrożenie dla USA i Rosji, kraje takie jak Polska i Szwecja niepokoi przede wszystkim duża liczba rakiet taktycznych - piszą Sikorski i Bildt.

Według ekspertów Stany Zjednoczone mają 500 taktycznych głowic jądrowych z czego 200 znajduje się w Europie Zachodniej. Rosja prawdopodobnie posiada 2 tysiące tego typu pocisków.
Szefowie dyplomacji Polski i Szwecji przyznają, że arsenały te zostały znacznie ograniczone w stosunku do okresu zimnej wojny.

Jednak według Sikorskiego i Bildta liczbę rakiet taktycznych należy dalej ograniczyć a w przyszłości całkowicie wyeliminować z arsenałów Rosji i USA. - Ta broń jest niebezpiecznąś pozostałością przeszłości i nie powinna zagrażać naszej wspólnej przyszłości - kończą swój apel ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.