Facebook Google+ Twitter

Polska innowacyjna okiem WSI Capital.

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-10-31 14:27

W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2014”, Polska znalazła się na 45 miejscu. Doskonale. W tym roku awansowaliśmy o 10 oczek. Klimat do robienia biznesu w Polsce jest, więc coraz lepszy;

W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2014”, Polska znalazła się na 45 miejscu. Doskonale. W tym roku awansowaliśmy o 10 oczek. Klimat do robienia biznesu w Polsce jest, więc coraz lepszy; w konsekwencji coraz lepszy jest także klimat dla inwestycji Venture Capital. W skali świata zajmujemy 28 miejsce spośród 118 państw zanalizowanych w raporcie atrakcyjności dla Private Equity/Venture Capital za 2013, opracowanym przez Uniwersytet Nawarry i Ernst And Young. W ciągu 5 lat awansowaliśmy o 5 oczek - to dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że wartość polskiego rynku Venture Capital wynosi tylko 153 mln EUR, a w 2012 roku polskie spółki przyciągnęły, aż 47% ogółu wartości inwestycji PE/VC w regionie. Co więcej to właśnie polskie firmy dominowały na rynku wykupów i finansowania zrostów pozyskując 52% wartości inwestycji na późniejszych etapach rozwoju.

Rynek Venture Capital w Polsce nie może się równać z największymi rynkami w USA czy Kanadzie. Ale jest najbardziej atrakcyjnym w swoim regionie i ma istotny wpływ na wzrost i rozwój gospodarczy: zwłaszcza w sektorze MŚP.

Fundusze Venture Capital są dużym wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw, które mają coraz większe znaczenie w tworzeniu PKB. W tej chwili sektor MŚP odpowiada za ok. 50% PKB i zatrudnienie 67% osób pracujących. Fundusze VC są, więc szansą na to, by polska gospodarka była nie tylko innowacyjna, ale i mocno konkurencyjna, tym bardziej, że projekty przedstawiane funduszom VC są coraz lepiej przygotowywane.

Firma Roland Berger w swoim raporcie „European Private Equity Outlook” przewiduje, że w bieżącym roku wzrost na rynku PE/VC wyniesie mniej więcej 1,9%. Wzrost ten jest szansą na zwiększenie zainteresowania zagranicznych inwestorów takimi sektorami polskiej gospodarki jak: ochrona zdrowia, projekty infrastrukturalne, sieci komercyjne oraz technologia (IT, e-commerce, technologie mobilne czy media elektroniczne). Inne sektory, które mogą liczyć na dofinansowanie z funduszy VC to: branża telekomunikacyjna, spółki świadczące usługi dla biznesu, firmy FMCG.
( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.