Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23382 miejsce

Polska jest regionem sejsmicznie bezpiecznym

Dr Paweł Wiejacz z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk powiedział "Dziennikowi", że silne trzęsienie ziemi może w najbliższych latach nawiedzić Rumunię. Według Wiejacza Polacy, którzy mieszkają na wyższych piętrach budynków, mogą odczuć wstrząsy.

Trzęsienia ziemi na kuli ziemskiej od 1963 do 1998 roku. / Fot. Publiczna domenaDr Paweł Wiejacz w rozmowie z "Dziennikiem" powiedział, że Rumunia jest zagrożona, bo region Vrancea to rzadki przypadek punktowej strefy sejsmicznej. To oznacza, że aktywność sejsmiczna jest tam taka, jak w okolicy czynnego wulkanu.

- Trzęsienia ziemi w regionie Vrancea niedaleko Bukaresztu zdarzają się regularnie. Dwa ostatnie były w 1940 i 1977 roku. Dodajmy teraz 35 lat, a otrzymamy 2012 rok - mówi Wiejacz. Polsce nie grozi potężne trzęsienie ziemi. Dr Wiejacz powiedział, że wstrząsy w rejonie Kaliningradu w 2004 roku były pierwszymi zarejestrowanymi ruchami sejsmicznymi od 600 lat.

Południowa Europa jest szczególnie narażona na trzęsienia ziemi. - Ta część Europy leży na przecięciu wschodnioeuropejskiej i zachodnioeuropejskiej platformy tektonicznej. Płyty tektoniczne są oddzielone Karpatami - to wciąż młode, wypiętrzające się góry. A kiedy płyty, które są w ciągłym ruchu, zderzają się, ziemia się trzęsie - wyjaśnia w "Dzienniku" naukowiec.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.