Facebook Google+ Twitter

"Polska jest w stanie spełnić kryteria wejścia do strefy euro"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-01 16:49

Polska nie apeluje o złagodzenie kryteriów wejścia do strefy euro, bo jest w stanie spełnić obecne zasady przyjęcia wspólnej waluty - mówi szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaj Dowgielewicz.

Złagodzenie wymogów zaproponowały Węgry. Chodzi na przykład o to, by został skrócony dwuletni wymóg przebywania krajów w przedsionku euro, czyli w systemie ERM2.

Wcześniej minister finansów Jacek Rostowski tłumaczył, że Polska gospodarka jest na tyle silna, że może wstąpić do strefy euro bez żadnej taryfy ulgowej.

W podobnym tonie wypowiada się minister Mikołaj Dowgielewicz, który zaznacza, że jesteśmy w stanie spełnić najbardziej surowe kryteria. Zastrzega, że jeśli pojawiłyby się bardziej elastyczne warunki przyjęcia wspólnej waluty, Polska mogłaby z nich skorzystać.

Polska odrzuciła węgierski plan pomocy dla Europy Środkowo-Wschodniej dotkniętej kryzysem. Propozycję utworzenia specjalnego funduszu w wysokości do 190 miliardów euro przedstawił na unijnym szczycie w Brukseli premier Węgier Ferenc Gyurcsanyi .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.