Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska już niedługo stanie się potęgą w dziedzinie energii odnawialnej?

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne KrejZii/Creative Commons 2.5
Polska energetyka cienko przędzie, gdy idzie o wielkość mocy energetycznej, w kraju. Dlatego każda nowa inwestycja, która wzbogaci nasz rynek w prąd elektryczny, jest na wagę złota. Niedługo może powstać farma wiatrowa, a za kilka lat elektrownia wodna.

Na ogół tereny po byłych kopalniach stają się użyteczne pod względem rekreacyjno-sportowym i turystycznym. Czasem mogą być również przydatne pod względem dalszej działalności gospodarczej. W niektórych rejonach Polski na obszarach zlikwidowanych kopalń, po procesie rewitalizacji i budowie infrastruktury, powstają rozległe tereny zieleni, jeziora będące rajem dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych oraz ścieżki edukacyjne i turystyczne.

Gdańska firma energetyczna, Energa i Kopalnia Węgla Brunatnego (KWB) Adamów, postanowiły powrócić do pomysłu sprzed dwóch lat, dotyczącego budowy - na terenach poeksploatacyjnych - kopalni w gminie Przykona (woj. wielkopolskie), elektrowni wiatrowej. W niedługim czasie, mogą tam powstać wiatraki o łącznej mocy 40 MW. Obie spółki – Energa i KWB zgłosiły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zamiarze utworzenia wspólnego przedsięwzięcia - informuje ekonomia24.pl.

Trwają prace przygotowawcze związane z projektem. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą koszty przedsięwzięcia. Rzeczniczka Energi nie chce ujawnić ani kosztów, ani terminu planowanego uruchomienia pierwszych wiatraków.

Z informacji obu spółek wynika, że ich współpraca jest podyktowana naturalną potrzebą zagospodarowania, dotychczas opuszczonych terenów kopalni, które "ucierpiały w wyniku działalności wydobywczej ". Rzeczniczka Energi - jak przystało do jej roli – mówi w tonie reklamowym, że grunty ziemi w gminie Przykona mają jeszcze jeden atut – górniczą infrastrukturę techniczną, która może być wykorzystana do budowy farmy wiatrowej. To dobrze dla firmy energetycznej, a czy także dla mieszkańców sąsiadujących z przyszłymi wiatrakami?

Czytaj dalej --->

Tereny pod obiekt przyszłej elektrowni wiatrowej w Przykonie, będą pierwszą elektrownią zasilaną wiatrem w koncernie Energa. Gdańska Energa jest jedyną dużą polską spółką energetyczną, która nie ma własnej farmy wiatrowej. Ma natomiast przyłączone do swojej sieci, wiatrowe obiekty energetyczne należące do prywatnych właścicieli. Jak poinformowano, ich łączna moc wynosi obecnie 1001 MW. W całym kraju działa około 530 takich instalacji, a ich moc zainstalowana przekracza dziś 1600 MW.

Koncern Energa przygotowuje też inwestycje w elektrownie wodne. Niebawem, po konsultacjach społecznych, spółka ma zamiar przedstawić listę miejsc potencjalnych lokalizacji siłowni wodnej na Wiśle, poniżej Włocławka. Według projektu, zbudowany zostanie drugi stopień piętrzący wodę na rzece Wiśle, wraz z elektrownią wodną o mocy 60 – 100 MW i infrastrukturą towarzyszącą. Planowane nakłady na inwestycję są wysokie - przekroczą 2,5 mld zł. Z tego względu Energa nie wyklucza realizację projektu z wybranym partnerem finansowym. Aktualnie Energa ma 46 własnych elektrowni wodnych. Natomiast w kraju działa ich 746 o łącznej mocy 951 MW.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto