Facebook Google+ Twitter

"Polska k...a", "To my, naród śląski"

Podczas finału Pucharu Polski kibice Ruchu znowu wywiesili transparent, który według mnie nie powinien wisieć na stadionie. Powiesili, a nikt nie zareagował. Tak, jak nikt nie reaguje na lżenie Polski.

Fanom piłki transparent z napisem: "To my, naród śląski" jest dobrze znany. Widywany jest czasami na stadionie Ruchu Chorzów, klubu, którego większość kibiców nie czuje się Polakami. Nie byłby to jednak problem gdyby ci kibice często nie popierali autonomii regionu. Oczywiście, wielu innych kibiców Ruchu to polscy patrioci. Nie oni jednak nadają ton i wpływają na wizerunek Ruchu Chorzów, klubu, przypomnę, założonego przez Polski Komitet Plebiscytowy, by krzewić polskość na górnym Śląsku; klubu którego nazwa miała nawiązywać do ruchu narodowo-wyzwoleńczego, dążącego do przywrócenia Górnego Śląska Polsce. Szkoda, że obecnie Ruch Chorzów tak mało robi w kierunku wychowywania swoich kibiców. Można przecież tak jak kibice Górnika Zabrze jednoczyć się pod hasłem: "Jesteśmy ze Śląska, ale najważniejsza jest Polska". Można wywieszać flagę: "Patrioci" w biało-czerwonych barwach.

Bo czy wymyślanie na siłę dodatkowego "narodu" żyjącego w ramach państwa polskiego może być dla nas Polaków dobre? Według mnie może to być zagrożenie. Czy dobre dla jedności Polski może być odseparowywanie się, oddzielanie się od reszty Polski i to odseparowywanie się tak dalekie jak tylko się da? Czy jest to nam potrzebne? Czy kraj podzielony może być silny?

Na Śląsku wiele osób podważa lub próbuje podważać polskość tych terenów. Transparent podczas meczu, to tylko objaw tych nastrojów. Przypomnijmy podobne przypadki. W 2000 roku Ruch Chorzów rozgrywał wyjazdowe spotkanie, w ramach pucharów europejskich, z Żalgirisem Wilno. Gdy kibice gospodarzy zaczęli skandować: "Polska k...a", duża część kibiców niebieskich zaczęła im bić brawo. Na innym meczu, tym razem ligowym, jaki Ruch grał z Lechem w zeszłym roku, kibice Ruchu śpiewali: "...uj z waszą Polską. Jesteśmy narodem śląskim". Na forach kibicowskich krąży także opowieść, nie wiem czy prawdziwa, o tym jak kibic Ruchu prawie został pobity tylko z tego powodu, że wszedł na trybunę chorzowskiego klubu w czapce sławiącej Polskę i Ruch.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (48):

Sortuj komentarze:

arek
  • arek
  • 06.09.2012 21:32

Autor artykułu to warszawiak pochodzący z Zagłębia.Anty- ślązak.Członek fejsbukowego/tylko w tym wymiarze to ugrupowanie działa/ ugrupowania Spyry Polski-Śląsk /o dziwo 95% członków to ludzie spoza Silesii/.pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
przekłamany artykuł
  • przekłamany artykuł
  • 02.07.2011 20:38

Polska bez Ślaska to śpiewają w Sosnowcu a nie w Chorzowie.Artykuł jest tendencyjny , pisany z pozycji wrogich Ślązakom . Autor Zagłębiak na 100%

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ślonzok w Anglii
  • Ślonzok w Anglii
  • 21.04.2011 13:34

a pieniądze na stocznie w Gdańsku i materiały na nią z nieba zleciały?
nasze podatki idą na podlaskie i lubuskie... jakby nasze podatki do NAS szły... ale Poloki tego nie chcą, mają łatwą kase! a Bydgoszcz omal sie nie posrał jak usłyszał o RAŚ hahaha! do Tuska pisali o jakiejś obrazie dla Polski, bo pieniędzy by nie było, hahaha!

Gorole raus! Gorole won! Gorole wypierdalać stąd!

Komentarz został ukrytyrozwiń
grzegorz
  • grzegorz
  • 04.04.2011 12:18

gorole rałs gorole won gorole wypierdalac z tond

Komentarz został ukrytyrozwiń
grzegorz
  • grzegorz
  • 04.04.2011 12:15

TO my narod ślonski zrobimy granice i wypierdalajcie gorole z naszych stron zrobimy selekcje i nara złodzeje czarnej ziemi cała zasrana warszawa z naszego węgla zbudowana czarna ziemia od zawsze przez was okradana jak by nie wy to karzdy hanys miał by wszystko

Komentarz został ukrytyrozwiń
Grzegorz Urbanek
  • Grzegorz Urbanek
  • 03.04.2011 14:29

Od dziecka wiem,że jestem Ślązakiem nie Polakiem.W szkole byłem bity, za złą znajomość języka polskiego i to są fakty.Mam 46 lat i dobrze pamiętam, jak ludność śląska patrzyła z przerażeniem, na przybywające hordy zdziczałych ludzi, ze wschodu odzianych w łachmany! Budowano dla nich baraki a następnie hotele,gdzie działy się sceny rodem z Sodomy.Do dzisiaj na Śląsku borykamy się z ciemną masa którą PRL pozostawił samym sobie i zasilającą szeregi bezrobotnych i żyjących z zasiłków.Aby pracować w regionie przemysłowym, Ślązacy uczyli się zawodów technicznych.Przybysze z Polski głównie bezrolni chłopi nadawali się wyłącznie, do prostych prac porządkowych.Śląsk kolejny raz musi szukać alternatywnych rozwiązań,na rewitalizację regionu,gdyż Polska elita polityczna, nie radzi sobie z tym problemem od lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
rr
  • rr
  • 19.12.2010 03:49

Co za pierdolony polski naziol! Poloki won ze Śląska! Chcemy wolnosci od tego obrzydłego okupanta!

Komentarz został ukrytyrozwiń
AFI
  • AFI
  • 06.12.2010 23:06

Lutek ciężko kumasz jednak cza-czę!
AVE SILESIA

Komentarz został ukrytyrozwiń
Olas
  • Olas
  • 22.11.2010 19:39

Ślązoki to my niy gorole niy szwaby.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Łukasz Biolik
  • Łukasz Biolik
  • 09.10.2010 17:25

Interesujący tekst, zawiera wiele przekłamań i manipulacji
(np.:kibice krzyczeli "ch..j z waszym polskim.." a nie "ch..j z waszą Polską" co stanowi istotną różnicę, a krzyczeli tak w odpowiedzi na wcześniejsze okrzyki ze strony kibiców gości obrażających ich mowę;
tytuł artykułu może sugerować że to hasło o o treści Polska k...a zawisło na stadionie co nigdy nie miało miejsca;
na meczach Ruchu zawsze są obecni kibice z szalikami zawierającymi polskie barwy, nigdy nie byli atakowani;)
Przypominam autorowi konstytycję RP:"my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej"
a więc wszyscy niezależnie od pochodzenia etnicznego, które jest osobistą sprawą każdego z nas,
nie wszyscy obywatele RP to etniczni Polacy, mieszkają tu też inne nacje.
Dziewiętnastowieczny nacjonalizm zrobił w Europie już dosyć zamieszania(dwie wojny światowe), pora się pożegnać z pewnymi mitami. W Polsce może być to szczególnie trudne po wieloletniej edukacji w duchu nacjonalizmu sporej części naszego społeczeństwa dalej jest blisko do haseł typu:'...niemców (ruskich) nienawidzę od dziecka"
Śląscy nacjonaliści też nie są lepsi od ich Polskich odpowiedników, dodatkowa napędza ich jeszcze idea "narodu walczącego o uznanie"
Wrzućcie trochę na luz jedni i drudzy