Facebook Google+ Twitter

Polska kawą pachnąca

Kultura picia kawy wysokiej jakości powoli dociera do Polski. Prócz wielkich, międzynarodowych sieci, otwierają się u nas także małe, klimatyczne kawiarnie, a coroczne pokazy i konkursy baristów przyciągają coraz większą rzeszę widzów.

Tradycyjna filiżanka espresso - mała, z grubej porcelany, wypełniona do połowy aromatyczną kawą. / Fot. Anna KorzonNasza wiedza na temat tego oryginalnego napoju zwiększa się dzięki stale rosnącej liczbie kawiarni, serwujących doskonale dobrane mieszanki ziaren i przeróżne rodzaje kaw. Termin "kawa" nie oznacza więc już dla nas tylko wyboru pomiędzy importowaną, a lokalną - zbożową. Coraz rzadziej widzimy też osoby pijące "małą czarną" ze szklanek...

Wielbiciele kawy i kultury jej picia mogą do woli wybierać wśród wydarzeń z nią związanych, w tym pokazów baristów*, licznych konkursów i festiwali, dzięki którym mogą poznać historię kawy, zgłębić tajniki palenia jej ziaren, czy zrobienia esencjonalnego, "kremistego" espresso.

Najbliższy tydzień sprawi, iż cała Polska poczuje intensywny aromat dobrej kawy. Stanie się to za sprawą trzech wydarzeń, które powinny zainteresować zarówno kawowych specjalistów, jak i amatorów.

Mistrzostwa Świata WBC


W dniach 16-19 kwietnia odbędą się w Atlancie mistrzostwa World Barista Championship. Nie zabraknie na nich polskiej reprezentacji, w osobie Izabeli Popiołek z "Green Coffee". Jej zmagania będzie Oficjalny plakat I Festiwalu Kawy / Fot. Organizatorzy Festiwalumożna oglądać na żywo, na oficjalnej stronie mistrzostw.

I Festiwal Kawy w Gdyni


W dniach 17-19 kwietnia, gdyńskie centrum Gemini zaprasza na cykl imprez poświęconych czarnemu napojowi. W programie znalazły się m.in. prezentacje 16 marek kaw, pokazy baristów (a więc i znakomitej sztuki latte art**) oraz występy artystyczne. Jednocześnie, w Muzeum Miasta Gdyni, otwarta zostanie wystawa poświęcona kawie oraz jej związkom z Gdynią. Pieniądze ze sprzedaży kawy, zebrane w restauracjach współpracujących z festiwalem podczas całej imprezy, przekazane zostaną Polskiej Akcji Humanitarnej.Ulotka dotycząca warszatatów / Fot. Organizatorzy Warsztatów

Warsztaty Kawowe w Łodzi


Łódzkie kawiarnie - Affogato i Art Caffe - zapraszają na warsztaty, które odbędą się w sobotę, 18 kwietnia. Zaplanowano wykłady dotyczący historii i sztuki palenia kawy oraz roli baristy, a także akademię espresso i tajemnicze cup tasting***.


_____
* barista - osoba zajmująca się wybieraniem, parzeniem i podawaniem kawy; prócz znajomości gatunków kaw i sposobów ich parzenia, baristę obowiązuje dbałość o jej artystyczne podanie i właściwą obsługę klienta;
** latte art - sztuka tworzenia wzorów z mleka na espresso;
*** cup tasting - sztuka wynajdywania dobrego espresso wśród kilkunastu możliwości (zobacz fotogalerię);

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Marcin S
  • Marcin S
  • 22.12.2010 18:05

artykuł powinien się raczej zaczynać od zdania : Kultura picia kawy wysokiej jakości powoli WRACA do Polski, bo w dawnej Polsce był to dość popularny napój. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

oj zdecydowanie tak. w domu unosi sie wtedy cudowny zapach przez długi czas

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomimo tego, że coraz częściej przejmujemy wzorce żywieniowe z zachodu,
co nie jest dla nas dobre z różnych względów, o kawe akurat się nie gniewam....
Uwielbiam świeżo zmieloną w starym babcinym młynku,
z nutą kardamonu w tle...mniam ;D

Komentarz został ukrytyrozwiń

A u nas, w Łodzi, są najlepsze kawiarnie - zapraszam. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.