Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26334 miejsce

Polska komisja: Wieża nie informowała, że tupolew schodzi z kursu

Współautorzy: Lidia Raś

- Kontrolerzy popełnili wiele błędów, nie dali dostatecznego wsparcia załodze podchodzącej do lądowania w warunkach skrajnie trudnych. Wieża popełniła wiele błędów - mówił Mirosław Grochowski, podczas konferencji przygotowanej przez polską komisję badającą przyczyny katastrofy smoleńskiej.

 / Fot. PAP- Komisja nie szuka winnych, analizuje wszystkie czynniki i stwierdza, które miały wpływ na katastrofę - powiedział Jerzy Miller. Poinformował, że nie jest to pełna analiza, ale zapis nagrań z jednego z kanałów.

- Nasza prezentacja jest związana z publikacją raportu MAK. Jak państwo wiedzą, strona polska przygotowała uwagi, które 17 grudnia przekazaliśmy stronie rosyjskiej. Dzisiaj, będziemy chcieli Państwa poprosić o przyjrzenie się tym wątkom, które zostały pominięte. Nie są to żadne nowe dowody - kontynuował szef MSWiA.

"Trzeba Polakom powiedzieć, że nie mają po co startować"


Na filmie, który nakręci Sławomir Wiśniewski z TVP widzimy, że w momencie gdy do lądowania podchodził IŁ-76 widoczność wynosiła około 400 metrów. Jak-40 otrzymał inne informacje niż piloci Iła-76. "Trzeba Polakom powiedzieć, że nie mają po co startować" - taką wypowiedź kontrolerów słyszymy na filmie. Pojawia się ona, gdy tupolew jeszcze nie wyleciał z Warszawy. Sytuacja pogodowa w Smoleńsku była już bardzo zła. Już o 7.47 rozważano skorzystanie z lotniska zapasowego Wnukowo - mówi Robert Benedict z komisji Millera.

Gdzie się tu do ch. ... Polacy pchają

Z polskiej prezentacji wynika, że jakaś osoba nieuprawniona do tego prowadziła z wieży w Smoleńsku rozmowę z polskimi pilotami. W tym czasie zastępca dowódcy bazy domagał się od przełożonych informacji na temat możliwości lądowania na lotnisku zapasowym. Nie uzyskawszy tej informacji, staje się bierny - zostawia załogę polskiego samolotu samej sobie.

Gdy tupolew na wysokości 500 metrów szykował się do lądowania, z-ca dowódcy bazy zameldował, że wszystko jest gotowe na przyjęcie samolotu. Nie mówił nic na temat warunków pogodowych. Kontrolerzy z wieży cały czas próbowali uzyskać informacje od przełożonych - stwierdziła polska komisja. "Przede wszystkim przygotuj go na drugi krąg" - mówi z-ca dowódcy z wieży - "Sam podjął decyzję niech sam dalej..."

Piloci nie chcieli lądować w Smoleńsku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Teraz wszyscy mędrkują. Kolejny raz wychodzi na potwierdzenie porzekadła... "Mądry Polak po szkodzie". Szkoda, wielka szkoda. Kiedy zaczniemy się uczyć?

Komentarz został ukrytyrozwiń
relacja
 • relacja
 • 19.01.2011 17:02

w ławach rządowych minorowe nastroje :(donald przysypia

Komentarz został ukrytyrozwiń
Natchniony
 • Natchniony
 • 19.01.2011 10:12

W warunkach skrajnie trudnych nie podchodzi sie do ladowania, tylko odlatuje na zapasowe. Co było wazniejsze: zycie 96 osób, czy demonstracja polityczna prezydenta w Katyniu? Odpowiedź znamy niestety wszyscy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wernyhora
 • wernyhora
 • 19.01.2011 07:46

a róbcie sobie teraz komisje, piszcie raporty a tak na dobrą sprawę będziecie mogli sobie podetrzeć nimi tyłki. trzeba było reagowac jak był na to czas. rok minął a wy wszyscy jesteście W LESIE ! macie w d* polske, polaków i prawdę o której tak głośno teraz mówicie. tyle w temacie. wstyd mi za was wszystkich ...ekspertów teraz się naplągło jak robali

Komentarz został ukrytyrozwiń
ja
 • ja
 • 18.01.2011 17:54

....gdyby wieża uczciwie poinformowała pilota oficjalnie że ... słuchaj tawariszcz....jest spora mgła i musisz sobie radzić sam ...może...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 18.01.2011 17:05

Nie ma sensu młócić słomy. Efekt taki sam, jak bicie piany. Najpierw niech eksperci raczą odpowiedzieć na pytanie: jakie warunki konieczne muszą być spełnione, by mówić o możliwości lądowania na lotnisku przez TU-154M?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek Niedowiarek
 • Marek Niedowiarek
 • 18.01.2011 16:40

Trudno uwierzyć ale u nas w Polsce co specjalista to odrębne zdani na temat dochodzenia w sprawie katastrofy TU154M

Komentarz został ukrytyrozwiń
tadek lutek
 • tadek lutek
 • 18.01.2011 16:21

nie wyprowadzając pilota z błędnego podejścia wieża wprowadzała go w błąd.... którego skutki znamy:(

Komentarz został ukrytyrozwiń
tadek lutek
 • tadek lutek
 • 18.01.2011 16:17

odniosłem wrażenie że komisja próbowała udowodnić że kontrolerzy dali d... pytania i przygotowanie reporterów żenujące:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.