Facebook Google+ Twitter

Polska - korek Europy

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-07-25 08:08

Polska leży w takim miejscu Europy, że trudno ją ominąć. Położenie naszego kraju, niezwykle ważne w transporcie międzynarodowym, mogłoby być ogromnym atutem. Ale niestety nie jest. Powód? Polskie drogi są jednymi z najgorszych w Europie.

fot. Grzegorz Giałasiński / Dziennik Łódzki Kierowcy, zamiast mknąć z Przemyśla do Zgorzelca, często stoją w korkach.

Ostatnio musieli też stać na parkingach, bo w naszym kraju – jedynym w Europie obok Białorusi – wprowadzane są ograniczenia lub zakazy poruszania się ciężarówek w upały. – Zakaz ruchu zaburza ustalone harmonogramy, co ma niebagatelne znaczenie dla firm przewożących codziennie, w ruchu krajowym i międzynarodowym, kilkadziesiąt tysięcy przesyłek – mówi Zbigniew Pabian, zastępca dyrektora do spraw produktu i produkcji dużej międzynarodowej firmy logistycznej.

Drogi sprzed 30 lat

Nic więc dziwnego, że przewoźnicy ostro protestowali przeciw zakazom i częściowo dopięli swego. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad zadeklarował ograniczenie zakazów ruchu ciężarówek w upały. – Podejmując takie decyzje, musimy ważyć racje wielu stron – tłumaczy Andrzej Maciejewski, rzecznik prasowy GDDKiA. – Z jednej strony nie chcemy narażać na straty przewoźników i dezorganizować transportu krajowego i międzynarodowego. Z drugiej jednak – zdajemy sobie sprawę, że stan polskich dróg jest opłakany i ruch wielkich ciężarówek w upalne dni tylko go pogarsza.

Maciejewski dodaje, że tylko ok. 50 proc. dróg krajowych doczekało się do tej pory gruntownych remontów. Reszta na nie jeszcze czeka. W jeszcze gorszym stanie są drogi wojewódzkie czy powiatowe. – Musimy sobie uświadomić, że były one budowane 20-30 lat temu – podkreśla Maciejewski. – Wtedy były zupełnie inne technologie, materiały i – co tu kryć – nie przewidywano, że w Polsce będzie tak dużo samochodów i tak ogromny ruch tranzytowy.

NIK: Polska staje się komunikacyjnym korkiem

Słowa rzecznika GDDKiA potwierdza raport NIK na temat funkcjonowania transportu drogowego i kolejowego. Informacja powstała na podstawie 45 kontroli przeprowadzonych przez NIK w latach 1990-2004. Ale od tego czasu niewiele się na Polskich drogach zmieniło.

– Polska staje się korkiem komunikacyjnym Europy; główne szlaki transportowe, nowo budowane autostrady i drogi szybkiego ruchu zaczynają omijać nasz kraj – twierdzi NIK. – Polskie drogi należą do najgorszych i najbardziej niebezpiecznych w Europie – to kolejna smutna konkluzja.

Udział dróg o najwyższej jakości, tj. autostrad i dróg ekspresowych, jest znikomy. Dość powiedzieć, że na koniec 2004 roku autostrady o długości 552 km stanowiły tylko 0,21 proc. ogółu dróg publicznych o twardej nawierzchni, czyli dziesięć razy mniej niż średnio w krajach "starej Unii". Tymczasem wszyscy na drogi płacimy, kierowcy ciężarówek nawet podwójnie – żeby jeździć, muszą wykupić specjalne winiety.

(mu) - Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

KOREKTA: [zajawka] Ale, niestety, nie jest, [tekst] ...jednak zdajemy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.