Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16827 miejsce

Polska kornikiem Europy

Kornik drukarz (łac.: Ips typographus) to niewielki (4-5,5 mm długości) owad - chrząszcz. Powszechnie uważany jest za szkodnika lasu, dla ekologów natomiast jest to organizm kluczowy lasu.

Kornik drukarz w całej swej okazałości. / Fot. http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/ips%20typographus.htmTak oto prezentuje się dojrzały owad. Pokryty rdzawymi włoskami, skupionej budowy umożliwiającej łatwe przemieszczanie w chodnikach pod korą świerków. Okrywy chitynowe są zakończone 4 powycinanymi ząbkami. Skrzydełka są dłuższe od ich chitynowych okryw.

Lot kornika jest ciężki i krótki - najwyżej kilkusetmetrowy. To musi wystarczyć by mógł on znaleźć świerk i na nim osiąść. Po przezimowaniu (często w ściółce) i krótkim locie samiec wgryza się w korę drążąc kanał wejściowy i głębiej - już w drewnie komorę godową. Obserwujemy wtedy na zewnątrz drobne trocinki.

Właśnie teraz, w połowie kwietnia, nadchodzi czas odbycia lotu godowego samców. Trwa on ok. 2-4 tygodni, w zależności od warunków pogodowych: chłód i wilgoć przesuwają oraz wydłużają gody. Samce zwabiają do komory godowej od dwóch do czterech samic. Wabienie odbywa się za pomocą specjalnego zapachu. Gdy pojawią się samice Obraz żerowiska z komorą godową. / Fot. Owady leśne- A. Brauns, PWRiL 1975dochodzi do kopulacji, która jest kilkakrotnie powtarzana.

Po kopulacji samice wygryzają w łyku w górę i dół (wzdłuż osi drzewa) chodniki macierzyste długości od 5 do 15 cm. By zapewnić właściwy komfort dzieciom, kornikowa wykonuje w chodniku kanały wentylacyjne - prowadzące na zewnątrz. Trocinki z chodnika macierzystego są usuwane na zewnątrz głównie przez małżonka.

W trakcie powstawania chodnika macierzystego dochodzi jeszcze wielokrotnie do kopulacji. Zapłodnione jaja są składane w niszach chodnika macierzystego i przykrywane trocinkami. Dojrzewają od 1 do 3 tygodni. Wyklute z nich larwy drążą chodniki larwalne prostopadle do chodnika macierzystego. Mają one długość od 4 do 6 cm. Chodniki larwalne rozszerzają się w miarę oddalania od chodnika macierzystego, co wynika ze wzrostu larw, które je wykonują.

Chodnik larwalny kończy się kolebką w której następuje kolejna faza rozwoju owada: faza poczwarki Obraz żerowiska. / Fot. Milan Zubrik, Forest Research Institute - Slovakia, Slovak Republic(1-2 tygodnia) i przeobrażenia w młodego chrząszcza (2-4 tygodnie). Cały proces trwa ok. 2 miesięcy. Po tym czasie młode korniki (20-100 sztuk) wygryzają otwory wylotowe oraz opuszczają dotychczasowe żerowisko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

w obrazach Googla od dłuższego czasu znajdowała się m.in. ilustracja znajdująca się na dole pierwszej strony artykułu. Była powiązana z artykułem. Jednak dziś zwróciłem uwagę, że została przypisana do innego artykułu, bez podania źródła i autorstwa. Portal MEGAPEDIA zamieścił swój własny tekst o korniku i wbrew własnym zasadom regulaminowym (http://www.megapedia.pl/terms.html ; gdzie czytamy również: Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania części lub całości artykułów oraz innych treści opublikowanych w serwisie megapedia.pl bez pisemnej zgody administracji tego serwisu.
Możliwe jest udostępnienie artukułów innym podmiotom do publikowania na innych niż megapedia.pl stronach. Udostępnianie treści tych artykułów jest płatne zgodnie z poniższym cennikiem:
Opłata tygodniowa za udostępnienie jednego artykułu lub jego części wynosi 1500 zł. Zdjęcie znajduje się na stronie Megapedia od około 70 tygodni, sądząc po dacie pierwszego komentarza do artykułu). Link do artykułu o korniku: http://www.megapedia.pl/korniki.html (przywłaszczony obraz jest zamieszczony jako ostatni). Za pomocą zwykłych narzędzi Printscreen zebrałem całą dokumentację, dotyczącą nieprawidłowości w wyszukiwarce Google jak i przywłaszczenia dokonanego przez Megapedia. Liczę, że Redakcja W24 wystąpi ze stosownym wnioskiem, zgodnie z cennikiem zamieszczonym przez Megapedia :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Glebo i wodochronność lasów, szczególnie górskich, niszczona przez bzdurne prawo i jeszcze głupsze wykonanie przez organa Dyrekcji Ochrony Środowiska też się przyczyniają do wzrostu zagrożenia powodziowego i stabilności gruntu.
Czy gospodarskie wizyty na zalanych obszarach coś nowego wnoszą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety Anno, Puszcza Białowieska jest niszczona i przez "ekologów" jak i bezprawne działania Ministra Środowiska. To co się stało z obwodnicą Augustowa - powoli dociera do mieszkańców kraju - zostali zrobieni na szaro - ich ciężko zarobiona forsa została zmarnotrawiona przez anty PiS-owską decyzję Ministra Nowickiego. I będzie to kosztować nasze społeczeństwo kolejne miliony.
Jedna partia tak a druga siak. W obu sami mędrcy. A bulimy my wszyscy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie;)Należy chronić przyrodę przede wszystkim przed"mieniącymi się ekologami".
Co do Puszczy Białowieskiej,jedni rąbią kasę,inni protestują....;)).
Widziałam ,co działo się u nas z obwodnicą augustowską.Wmawiano nam miłość ,do szczególnie niespotykanego ptaka,a żaby przywożono w koszach ....ha ha .
Ochrona to jedno,a zdrowy rozsądek to zupełnie inna sprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W dniu 27 kwietnia w Gazecie Wyborczej ukazał się kolejny artykuł Pana Adama Wajraka związany z "ochroną" Puszczy Białowieskiej. Prezentuje on stanowisko wąskiej grupy hałaśliwych "destrukcjantów ekologicznych".
Uważam, że należy chronić przyrodę Polski, również przed osobnikami "mieniącymi się ekologami".
Uważam, że cała Polska nie powinna cierpieć w wyniku działalności grup głośnych ekologicznych awanturników.
Czy nie pora "uchylić drzwi" dla zdrowego rozsądku?
Zwróciłem sie z prośbą do redakcji GW o zaprezentowanie zupełnie innego stanowiska w tej sprawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rola kornika. Że jest kluczowa to Państwo już wiecie. Lecz czy rola jest pozytywnie kluczowa czy kluczowa negatywnie?
Wiem, że niektóre chore umysły próbują nam wmówić miłość do tego robaka. Upatrują w nim symbolu ochrony przyrody w Polsce.
Niestety póki co ochrona przyrody w Polsce to jedno wielkie żerowisko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze, prawie to wszystko prawda prócz tego społecznego przyzwolenia. Prawda, że chodzi o kasę a nie jakąkolwiek ochronę. Ale o tym jeszcze ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że w tej kwestii potrzebny jest kompromis. Korniki pozostawić w ścisłych rezerwatach, a resztę lasów i gospodarkę trzeba chronić. Ekolodzy to teraz silne lobby. Grupa, która ma olbrzymie poparcie, nie tylko społeczne, ale także finansowe. Ma to swoje złe, jak i dobre strony. Jak wszystko zresztą. Może jutro uda mi się wyrwać do Nowego Dworu, a dalej na piechotę wzdłuż Narwi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.