Facebook Google+ Twitter

Polska lewica o relacjach państwa i kościoła

W ramach krakowskich Dni Świeckości, organizowanych przez Koalicję Postęp i Świeckość odbył się panel dyskusyjny "Polska specyfika relacji państwo-kosciół".

Logo koalicji Postęp i Świeckość / Fot. materiały organizatorówDyskusja miała charakter polityczny. W debacie udział wzięli przewodnicząca małopolskiego regionu Partii Kobiet - Małgorzata Bielawska, przewodniczący Racji Polskiej Lewicy - Ryszard Dąbrowski, członek zarządu Partii Zieloni 2004 - Bogumił Kolmasiak a także parlamentarzyści: europosłanka Joanna Senyszyn z SLD i poseł Armand Ryfiński z Ruchu Palikota. Spotkanie poprowadzili Adam Jaśkow i Małgorzata Małochleb, z Koalicji Postęp i Świeckość. Na wstępie dyskusji Adam Jaśkow podkreślił, że to już drugi panel dyskusyjny na ten temat w ramach Dni Świeckości, w pierwszym dyskutowali eksperci.

Do debaty zaproszono partie polityczne w których programach jest obecna świeckość państwa. Adam Jaśkow podkreślił, że mimo trzymiesięcznych prób do dyskusji nie udało się zaprosić przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, która również odpowiada się za laicyzmem. Pismo do przewodniczącego regionalnej PO, Irenusza Rasia miało pozostać bez odpowiedzi.

Bogumił Kolmasiak z Zielonych powiedział, że najwłaściwszy model relacji państwa z kościołem to pokojowa koogzestyncja, tak jak państwo współpracuje ze stowarzyszeniami i fundacjami z dwustronną korzyścią. Kolmasiak powiedział również, że dziś Polacy popierają w dużej mierze partie klerykalne (jak dodał ma na myśli również Platformę Obywatelską), to znaczy takie, które wzmacniają koncencje ze strony Państwa na rzecz Kościoła. Jego zdaniem dziś nie wiemy czy postulaty koalicji Postęp i Świeckość, takie jak wycofanie religii ze szkół, zyskały by poparcie społeczne. Stwierdził, że możliwością sprawdzenia popularności haseł świeckości w polskim społeczeństwie mogłoby być referendum. "Politycy prawicy często używają takiego sformułowania, że nie głosuje się spraw sumienia. Mówią, że nie można głosować przeciwko obronie życia. Jednak trzeba ich do tego zmusić i sprawdzić realną siłę oddziaływania postulatów kościoła" - dodał. Powiedział również, że takie referendum (np. na temat prawa do aborcji) mogłoby być wspólną inicjatywą lewicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nic nie kasuję, słowo daję. Choć jak administracja usunęła to pewnie miała swoje powody. Roman Giertych pozywa za szkalowanie i antysemickie teksty, więc proszę się nie dziwić, że moderator dmucha na zimne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe dlaczego inkwizycja likwiduje moje wypowiedzi?,polska to jeszcze Średniowiecze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.