Facebook Google+ Twitter

Polska ma problem z osoczem

Ponad dwieście tysięcy litrów osocza, które oddali polscy krwiodawcy prawdopodobnie zostanie zniszczone. Czy nie warto powalczyć o uratowanie tej cennej substancji?

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:US_Navy_050712-N-2385R-014_U.S._Army_Spc._John_Reed,_a_member_of_the_Armed_Services_Blood_Program,_draws_blood_Powalczyć na pewno warto, ale nie w tym rzecz. Kilkadziesiąt godzin temu rozpoczęła się akcja dotycząca poboru krwi. Problem polega na tym, że osocza nie ma już gdzie przetrzymywać. Chłodnie są przepełnione. Nie oznacza to nic innego, jak to, że osocze oddane przez kilkaset tysięcy Polaków najzwyczajniej w świecie się zmarnuje.

Czy nie można zrobić czegoś, aby temu zapobiec? Oczywiście można, ale potrzebne są na to chęci oraz pieniądze. Chęci są, natomiast z funduszem w postaci banknotów mogą być problemy. W naszym kraju już dawno temu miała powstać fabryka, która miała zająć się osoczem. Niestety, do dziś nie została wybudowana, a niektórym partiom surowca kończy się trzyletni termin ważności. Zanim owa fabryka powstanie, zaleje nas krew. Już teraz "wylewa się" z chłodni i nic z tym nie można zrobić. Niestety.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:US_Navy_060105-N-8154G-015_A_hospital_corpsman_assigned_to_USS_Bataan_%28LHD_5%29,_donates_a_pint_of_blood_duriLudzie odpowiedzialni za osocze w Polsce próbowali sprzedawać osocze, ale niestety nie udało się z bardzo prozaicznego powodu. Dla strony kupującej nasze osocze było zbyt drogie. Na przechowanie osocza wydaje się dwieście tysięcy złotych. Utylizacja przeterminowanego poprzez spalenie kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Przypominam, że do spalenia kwalifikuje się 200 tysięcy litrów, czyli około 300 ton. Sytuacja wydaje się należeć do tych z gatunku patowych.

Czy aby na pewno? Niestety, z przykrością muszę stwierdzić, że tak. Nic dodać, nic ująć. Czy ktoś z Was widzi jakiekolwiek rozwiązanie tego problemu?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jedynym wyjściem wydaje się sprzedaż nawet po zaniżonych cenach. Pozwoli zminimalizować straty chociaż finansowe.
To przykre szczególnie dla HONOROWYCH DAWCÓW !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.