Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13041 miejsce

Polska ma w Kajetanach Światowe Centrum Słuchu

Polska służba zdrowia w powszechnej ocenie pacjentów nie ma najlepszych opinii. Ale polscy specjaliści medycyny od dawna mają najwyższe osiągnięcia naukowe w świecie. W Kajetanach pod Warszawą otwarto właśnie Światowe Centrum Słuchu.


W uroczystości otwarcia Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą wziął udział premier Donald Tusk. Zachwycony tym, co zobaczył i dowiedział się na miejscu – powiedział, że "każdy, kto w Polsce słyszał o Kajetanach, wie, że to symbol najwyższej jakości sprzętu, procedur medycznych oraz zatrudnionych tu ludzi, którzy włożyli w to miejsce swój talent oraz całe swoje serce".

Według pomysłodawcy i założyciela Centrum Słuchu, prof. Henryka Skarżyńskiego, "każdego z nas dotknie kiedyś pogorszenie słuchu, ale prawie każdemu można pomóc, żeby lepiej słyszał" – czytamy w http://www.rp.pl/artykul/22,873185.html. Profesor poinformował, że koszt budowy tego światowego centrum wyniósł 123 mln zł, z czego 70 proc. pieniędzy pochodziło ze środków unijnych.

Zdaniem prof. Skarżyńskiego, jest to pierwsza tego typu placówka na skalę międzynarodową. "Będzie zarówno nowoczesnym szpitalem, świadczącym usługi medyczne na najwyższym światowym poziomie, jak i centrum naukowo-szkoleniowym" - podkreślił prof. Skarżyński.

Zaczątkiem Światowego Centrum Słuchu (World Hearing Center - WHC) był resortowy Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, który uruchomiono w 1996 roku w Warszawie. W siedem lat później (2003 r.), w nowej siedzibie w Kajetanach, powstało przy tym instytucie Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy.

Światowe Centrum Słuchu – informuje "Rzeczpospolita" - wyposażone jest w unikatową aparaturę medyczną, z ogromnym zapleczem dydaktycznym, naukowym i wdrożeniowym, które umożliwia szkolenie specjalistów z całego świata, z obszaru kilku obszarów i działów medycyny, inżynierii klinicznej, fizyki, akustyki, biocybernetyki i logopedii.

Czteropoziomowy nowoczesny budynek będzie mieć wyposażone w specjalistyczną aparaturę badawczą, pracownie do badań klinicznych i naukowych, izbę przyjęć i blok operacyjny wraz z oddziałem pooperacyjnym i szpitalnym, laboratorium, centrum treningu operacyjnego oraz multimedialne centra konferencyjne. W obiekcie będą się szkolić specjaliści oraz rodziny pacjentów i ich otoczenie, które powinno być przygotowane do współpracy w całym procesie terapii.

Prof. Henryk Skarżyński, zasłużony w badaniach i leczeniu głuchoty, od 2011 r. jest konsultantem krajowym w dziedzinie otorynolaryngologii. W 1992 roku opracował i wdrożył po raz pierwszy w Polsce, leczenie całkowitej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych. W sześć lat później wszczepił implanty do pnia mózgu u osób z całkowitą głuchotą i zmianami nowotworowymi. I jako pierwszy w świecie dokonał obustronnego wszczepienia implantu do pnia mózgu.

Prof. Henryk Skarżyński, w 2002 roku opracował i wdrożył pierwszy w świecie program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, a w 2004 roku zoperował pierwsze na świecie dziecko z takim uszkodzeniem słuchu. Przeprowadził też wiele operacji pokazowych i szkoleń za granicą.

I jeszcze jedno godne podkreślenia. W Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu wprowadzono w 1998 r. badania przesiewowe wykrywania uszkodzeń słuchu u noworodków i niemowląt. A w rok później zastosowano oryginalny w skali światowej program powszechnych badań słuchu, mowy i wzroku przez internet.

Obecnie w Kajetanach codziennie operowanych jest 35 do 40 pacjentów i udzielanych jest 170 tys. konsultacji rocznie zakresie słuchu, mowy i wzroku.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.