Facebook Google+ Twitter

Polska ma w Unii problemy z obsadzaniem stanowisk

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-03 08:16

Po pięciu latach w Unii, Polska słabo radzi sobie z obsadą stanowisk w europejskich instytucjach. Nie udało się na przykład wypełnić przyznanej puli w Komisji Europejskiej.

Z ponad 1100 polskich urzędników zatrudnionych w Komisji ponad połowa zajmuje najniższe, bo asystenckie stanowiska, lub pracuje w sekretariatach. Polska ma dziesięciu zwykłych dyrektorów i doradców, ale żadnemu Polakowi nie udało się wygrać konkursu na stanowisko dyrektora generalnego - tylko dwóch zostało wicedyrektorami.

Rzeczniczka KE Ewa Haczyk przyznaje, że Polska wypada słabo, jeśli chodzi o obsadę wyższych rangą stanowisk, tymczasem od tego zależy wizerunek kraju i skuteczny lobbing w Komisji. - Tego musimy się nauczyć od Anglików, Francuzów - oni mają najlepsze doświadczenia z których warto skorzystać - mówi Ewa Haczyk.

Teoretycznie unijni urzędnicy powinni dbać o europejski interes, ale w praktyce wygląda to inaczej. Mówi się, że krajem, który najlepiej potrafi pilnować interesu narodowego w Unii, jest Francja, a duza liczba urzędników, którą w Brukseli mają Brytyjczycy, też pilnuje, by interesy ich kraju nie były zagrożone.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.