Facebook Google+ Twitter

Polska misja gospodarcza na Węgrzech

29 września 2013 roku zakończyła się polska misja gospodarcza na Węgrzech, będąca kontynuacją wizyty polskiej delegacji w Serbii. Obie misje dotyczyły omawiania polsko-serbsko-węgierskiej współpracy gospodarczej.

OKIP w Ministerstwie Gospodarki Węgier / Fot. archiwum Menu GroupW skład polskiej delegacji uczestnicząca w misji gospodarczej wchodzili Bogdan Węgrzynek - Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i Wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie, Poseł na Sejm RP Bartłomiej Bodio - Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej i Poseł Dariusz Dziadzio - Wiceprzewodniczący Zespołu, a także przedsiębiorca Jerzy Leszczyński.

Polska delegacja złożyła wizytę w Ministerstwie Gospodarki Narodowej Węgier wraz z Międzynarodowym Klasterem Stosunków Gospodarczych "Futura", z którym Związek Pracodawców Klastry Polskie i Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw współpracuje na mocy zawartego porozumienia. W spotkaniu uczestniczył Turóez Laiszkó - zastępca Sekretarza Stanu.

OKIP w Ministerstwie Gospodarki Węgier / Fot. archiwum Menu GroupW Ministerstwie Gospodarki były kontynuowane - prowadzone kilka dni wcześniej w Apatin w Serbii - rozmowy na temat ewentualnej rozbudowy portu towarowego w Apatin z udziałem Serbii, Węgier i Polski. Wizyta w Ministerstwie polskiej delegacji i "Futury" obejmowała także rozmowy dotyczące wspólnego udziału strony polskiej i węgierskiej w regionie karpackim. Spotkanie poświęcone było także obradom na temat utworzenia połączenia lotniczego Budapeszt-Gdańsk dla rozwoju turystyki między regionami.

OKIP na misji gospodarczej na Węgrzech / Fot. archiwum Menu GroupPolska delegacja wraz z "Futurą" wzięła udział w spotkaniu gospodarczym organizowanym przez Światowy Klub Węgierski Panorama, którego Międzynarodowy Klaster Stosunków Gospodarczych "Futura" jest partnerem. Kluby istnieją w 104 miejscach na wszystkich kontynentach. W spotkaniach uczestniczyli biznesmeni z Afryki.

W dniach 26-29 września 2013 roku Prezes OKIP Bogdan Węgrzynek i pozstali uczestnicy wyjazdu wzięli udział w Forum Gospodarczym. Podczas wydarzenia podpisano dokument powstania Zrzeszenia Klastrów Wschodniej Europy, OKIP na misji gospodarczej na Węgrzech / Fot. archiwum Menu Groupw którym udział bierze 7 państw i 15 klastrów. 4. paragraf porozumienia mówi o wspólnej współpracy w rozwoju gospodarki i rozbudowaniu kontaktów na płaszczyznach z tym związanych.

Podczas misji na Węgrzech uczestnicy polskiej delegacji wielokrotnie prowadzili rozmowy z Panem Bernardem L. Simonem - właścicielem większości udziałów American High Technology Center (AHTC), doradcą spraw zagranicznych w Białym Domu - na temat ewentualnego wprowadzenia technologii PEPS (Energy Plasma System Pyrolysis) w Polsce. AHTC ma doświadczenie w bezpiecznym i całkowitym niszczeniu najtrudniejszych odpadów amerykańskiego Departamentu Obrony. Technologia PEPS OKIP na misji gospodarczej na Węgrzech / Fot. archiwum Menu Groupjest odpowiedzą na światowe zapotrzebowanie na niszczenie niebezpiecznych i toksycznych odpadów, jest również jedyną komercyjnie dostępną na świecie tego typu technologią, która może być wykonana zarówno jako obiekt stały niszczenia odpadów jaki i mobilnym systemem, który można przemieszczać z miejsca na miejsce.

Podczas obu misji gospodarczych, w Serbii i na Węgrzech, prowadzono rozmowy na temat utworzenia polsko-serbsko-węgierskiej Izby Gospodarczej.

Anna Figiel

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.