Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27162 miejsce

Polska młodzież w wakacje wybiera pracę na czarno

Młodzież w wakacje chętniej pracuje niż korzysta z przywileju wypoczynku. Niestety, jak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy, młodzi podejmujący pracę sezonową często pracują na czarno. Bez należnych świadczeń, zdarza się też, że bez wynagrodzenia...

Dla Alberta Koniecznego, siedemnastolatka z małej miejscowości niedaleko Radomia wakacje są czasem ciężkiej pracy. Jak mówi zawsze pomagał rodzicom w domu. - Lato to czas żniw, a i w gospodarstwie jest dużo zajęć. - mówi - Nigdy się nie nudzę. Albert w tym roku wyjechał z rówieśnikami do Warszawy. Tam pracuje na budowie. Nie narzeka na ciężką pracę, bo jest do tego przyzwyczajony. - Jak mogę narzekać, jeśli zarabiam grubą kasę - śmieje się mówiąc. Chłopak zarabia miesięcznie 3 tys. Tylko jest jeden szkopuł, pracuje tam na ,,czarno''. Dopóki wszystko się układa nie martwię się - dodaje. Na pytanie co będzie, kiedy zdarzy się nieszczęście mówi - o tym nie myślałem.

Zdaniem PIP podczas kontroli wakacyjnych pracującą młodzież można spotkać najczęściej w kawiarniach, restauracjach, przy pracach sezonowych, w sklepach i właśnie na budowach. Praca na ,,czarno'' jest często najlepszym rozwiązaniem dla młodego człowieka, który ma tylko dwa miesiące wakacji, nie ma ochoty wyrabiać książeczki zdrowia czy podpisywać ,,zbędnych papierków'' - umów.

Pracodawcy liczący na niższe składki dzięki nielegalnemu zatrudnianiu pracowników nie mogą spać spokojnie.
Główny Inspektor Pracy, Barbara Borys - Szopa zapowiedziała, że jesienią w teren ruszą wzmożone kontrole inspektorów PIP, sprawdzające przestrzeganie przepisów, zasad bezpieczeństwa oraz szczególnie legalność zatrudnienia.

Z informacji, które docierają do Okręgowych Inspektoratów Pracy wynika, że praca taka często wykonywana jest „na czarno”, bez żadnej podstawy prawnej, zdarza się również, że młody człowiek nie otrzymuje za nią żadnego wynagrodzenia. Związane jest to przede wszystkim z brakiem doświadczenia osób, które niejednokrotnie po raz pierwszy wchodzą na rynek pracy. Tymczasem każda forma zatrudnienia wymaga podpisania stosownej umowy, z której jasno wynikać musi charakter podejmowanych zajęć, czas ich wykonywania, oraz przede wszystkim wysokość wynagrodzenia za taką pracę. W razie ewentualnego sporu znacznie łatwiej jest wtedy dochodzić swoich praw przed sądem cywilnym lub sądem pracy.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 06.08.2008 18:15

Nie jestem fanatycznym liberałem, ale państwo skutecznie zniechęca do przedsiębiorczości ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.