Facebook Google+ Twitter

Polska na 113. miejscu. Czy w 2012 ma szanse na pierwsze?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-03-24 18:18

Raport Doing Business co roku porównuje światowe gospodarki pod względem ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej. Polska znajduje się na 70 pozycji w ogólnym podsumowaniu oraz na 113 pod względem prostoty otwierania własnej firmy.

Od 7 marca wszyscy Polacy mogą korzystać z udogodnień w zakładaniu i prowadzeniu firmy oferowanej przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Zniesiono ograniczenia wiekowe, które do tej pory uniemożliwiały przystąpienia do programu osobom po 30 roku życia.

Co to oznacza dla chcących założyć firmę? Teraz każdy będzie mógł rozpocząć działalność w jeden dzień, wypełniając jeden formularz, płacąc zaledwie 250 złotych. Podobne warunki zapewnia obecnie jedynie Nowa Zelandia, gdzie formalności obejmują również jedną procedurę i trwają dzień. W znajdującej się na drugim miejscu Australii należy przejść przez dwie procedury, a dokumenty o finalizacji
przedsięwzięcia otrzymuje się po dwóch dniach.

Z badań Eurobarometru wynika, że prawie 50 proc. Polaków do 40 roku życia planuje w perspektywie 5 lat założyć własną firmę. Zmiana przepisów regulaminu AIP w znacznym stopniu ułatwi im start.

Pierwsze inkubatory wspierające startupy zaczęły powstawać w USA w latach 50-tych, ale dopiero w latach 80-tych doszło do ekspansji tej formy pomocy udzielanej osobom posiadającym pomysł na biznes. Po USA, inkubacja biznesowa rozpowszechniła się w Anglii, a potem w całej Europie. Obecnie szacuje się, że na całym świecie istnieje około 5000 inkubatorów. Pierwsze
w Polsce powstały w 1995 roku. Największa ich sieć, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, działa w ramach Polski Przedsiębiorczej i liczy 36 placówek. Goldenline, Photoblog, Highclass, Apeiron, Beds.pl, Chomikuj.pl, Space Technologies czy RoboCamp to tylko niektóre z firm, które wystartowały dzięki AIP. Na dzień dzisiejszy biznesy, które zakończyły preinkubację w tej sieci zatrudniają kilka tysięcy osób i wypracowują przychody rzędu kilkuset milionów złotych.

Olga Antkiewicz

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.