Facebook Google+ Twitter

Polska na 13. miejscu w rankingu najszczęśliwszych państw świata

Czy szczęście da się zmierzyć? Naukowcy przekonują, że tak. Polska w zestawieniu szczęśliwych krajów znalazła się na bardzo wysokim 13. miejscu. Okazało się, że najszczęśliwsi ludzie żyją w Szwecji.

W badaniu, w którym wzięto pod uwagę 50 krajów, na podium znalazła się Szwecja, Wielka Brytania i Szwajcaria. / Fot. Egor Gribanov, Creative Commons 2.0, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Balloons_of_Happiness.jpgW badaniu, w którym wzięto pod uwagę 50 krajów, na podium znalazła się Szwecja, Wielka Brytania i Szwajcaria. Najlepsza Szwecja uzyskała wynik 64,8, a ostatnia Etiopia - 32,1. Polska uplasowała się na wysokim 13. miejscu z notą 56,9. Wyprzedziliśmy takie kraje jak Brazylia, Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Rosja. Nasi zachodni sąsiedzi Niemcy zajęli piątą lokatę - za Kanadą, a przed USA, Australią, Japonią, Francją i Hiszpanią.

Specjalnie opracowany indeks SPI (Social Progress Index) mierzy dobrobyt społeczeństw na podstawie wielu wskaźników społecznych. Pod uwagę brane są takie czynniki jak odżywianie i podstawowa opieka zdrowotna, powietrze, woda i stan sanitarny, poziom schronienia i bezpieczeństwo osobiste. Szczegółowo analizowane są kwestie związane z dostępem do podstawowej wiedzy, dostępem do informacji i komunikacji. Zwraca się także uwagę na zdrowie i dobre samopoczucie, trwałość ekosystemu, prawa osobiste, dostęp do szkolnictwa wyższego, stan wolności osobistej i możliwość wyboru, poziom równości i integracji.

Autorzy badań chwalą Polskę za dostęp do podstawowej wiedzy. Z analizy wynika, że Polska ma także dużą szansę na poprawę dobrobytu mieszkańców.

Dane, które brano pod uwagę pochodzą z wielu źródeł. Jak podaje "Puls Biznesu", naukowcy korzystali m.in. z raportów Banku Światowego czy Światowej Organizacji Zdrowia. Zaprezentowane wyniki to tylko wstęp do dalszych analiz. Założeniem profesora Portera, który kieruje zespołem badawczym jest stworzenie takiego narzędzia do mierzenia zamożności społeczeństw, które wybiegałoby poza PKB, czyli przeważający miernik w gospodarce.

Zarejestruj się i napisz artykuł


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Hip hip hurra :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam wpisać w wyszukiwarce OECD Better Life Index. Pięknie pokazuje jak drobna modyfikacja w metodologii zmienia wyniki rankingu. A wskaźnik opiera się na tym, że sami dobieramy wagi do poszczególnych dziedzin.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie zaszczytne 13 miejsce , czyli jest dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Współczynnik Barei robi swoje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.