Facebook Google+ Twitter

Polska na 57. miejscu w rankingu wolności gospodarczej

Tylko pięć państw na świecie może poszczycić się całkowicie wolną gospodarką. W najnowszym rankingu Heritage Foundation Polska sklasyfikowana została dopiero na 57. miejscu, jako kraj, w którym wolności ekonomiczne są "umiarkowane".

 / Fot. money pictures/ Attribution 2.0 Generic /Flickr.comHongkong znalazł się ponownie na pierwszym miejscu corocznego rankingu wolności gospodarczej na świecie, sporządzonym przez konserwatywny amerykański think-tank, Heritage Foundation. Pełną wolnością w sferach ekonomicznych cieszyć się mogą obywatele jeszcze tylko czterech państw, są to kolejno: Singapur, Australia, Nowa Zelandia oraz Szwajcaria.

Jako "w większości wolne", eksperci Heritage Foundation, sklasyfikowali gospodarki 30 państw, w tym Kanady, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Gruzji, Litwy, Japonii oraz Czech.

Powodów do zbyt wielkiego zadowolenia nie mają natomiast polscy przedsiębiorcy. Polska zajęła w rankingu odległe, 57. miejsce. Zdaniem Heritage Foundation w naszym kraju wolności gospodarcze są "umiarkowane". Zostaliśmy jednak pochwaleni za lekką poprawę w takich dziedzinach jak wolność finansowa, zarządzanie finansami publicznymi oraz walkę z korupcją. Obok Polski w zestawieniu znalazły się m.in Salwador, Malezja, Albania oraz Rwanda.

Dość sporym zaskoczeniem może być bardzo niska pozycja takich państw jak Francja, Portugalia oraz Włochy, które zajęły kolejno 62., 67. i 83. miejsce. Podobnie jak Polska, zostały przypisane do grupy krajów z "umiarkowanie" wolną gospodarką.

Natomiast wśród państw, w których wolności ekonomiczne są "w większości skrępowane" znalazły się m.in. Burkina Faso, Brazylia, Grecja, Chiny i Rosja.

Wierząc autorom rankingu, w aż 31 krajach wolności gospodarcze są "tłumione". Ma to miejsce na przykład w Algierii, Iranie oraz Argentynie. Także dwóch sąsiadów Polski - Białoruś i Ukraina - znalazło się w na najniższych pozycjach zestawienia. Zajęły kolejno 154. i 161. miejsce. Ostatnie miejsce kolejny już raz przypadło komunistycznej Korei Północnej.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mozna sie pokusic o jasne okreslenie sytuacji i powiedziec ze tylko w pieciu krajach gospodarka i wolnosc dziala jak powinna a reszta to pacjenci w roznych stanach chorobowych , "chory, chorszy, trup".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.