Facebook Google+ Twitter

Polska na 7. miejscu najbardziej skorumpowanych krajów Europy

Według Transparency International korupcja to nadużycie władzy w celu uzyskania prywatnej korzyści. Transparency International Polska przede wszystkim dąży do uświadomienia i wskazania obywatelom skutecznych metod umożliwiających zwalczanie i przeciwdziałanie korupcji.

 / Fot. da:Bruger:Twid, GNU1.2Transparency International (TI) Polska jest, a właściwie, było niezależnym polskim stowarzyszeniem, działającym od 1998 r., jako oddział międzynarodowej organizacji zwalczającej korupcję. Pomagało każdemu, kto został pokrzywdzony przez nieuczciwe działania władz i promowało przejrzystość i uczciwość w życiu publicznym. Według Transparency International korupcja to nadużycie władzy w celu uzyskania prywatnej korzyści.

W latach 2001–2005 Julia Pitera pełniła funkcję prezesa zarządu Transparency International Polska, polskiego oddziału ogólnoświatowej organizacji ds. walki z korupcją. Zrzekła się tej funkcji w lipcu 2005 w związku z podjęciem decyzji o kandydowaniu do Sejmu RP z list PO.

Po 13 latach, w listopadzie 2011 r., polski oddział TI został rozwiązany, bo, jak twierdzi wicedyrektor tej międzynarodowej organizacji, Miklos Marschall "stwierdzono, że TI Polska jest zbyt słaba i niedofinansowana, by reprezentować TI i wypełniać ważną misję w Polsce." - czytamy w serwisie newsweek.pl.

Transparency International ma oddziały w ponad 100 krajach. Ich działalność jest oceniana co trzy lata. Wynik dla polskiego oddziału okazał się niekorzystny. Gwoździem do trumny był artykuł „Jak zarabia Transparency International?" opublikowany w 2009 r. w „Dzienniku". Jego autor Wojciech Cieśla dostał za niego nagrodę Grand Press. Napisał m. in., że TI Polska „za kilkadziesiąt tysięcy złotych wystawia certyfikat moralności firmom w kłopotach. Takie świadectwo otrzymał choćby klub piłkarski Widzew w samym szczycie afery korupcyjnej" - podaje
rp.pl.

Z założenia, Transparency International Polska miała być organizacją non-profit. Nie miała dochodów, nie pobierała opłat za porady ani inne formy działalności, nie korzystała z dotacji instytucji rządowych i samorządowych, – dzięki czemu była apolityczna i niezależna od zewnętrznych nacisków. Miała utrzymać się m.in. z 1 proc. odpisu od PIT.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

razSierpem razMłotem
 • razSierpem razMłotem
 • 15.08.2012 01:06

NARESzCIE DOBRA WIADOMOSC DLA LEMINGÓW! *** LUDZIE! ZROZUMCIE! Nie każde oszustwo jest przestępstwem - (znawca przedmiotu, Donald T.)

Komentarz został ukrytyrozwiń
nomen omen
 • nomen omen
 • 07.08.2012 22:47

Właśnie dlatego rząd Kaczyńskiego musiał upaść.By kolesiom i rodzinkom żyło się lepiej.Tusk z komorowskim zrobili z tego kraju Bantustan.

Komentarz został ukrytyrozwiń
matoł z PO
 • matoł z PO
 • 07.08.2012 22:28

Ostatnio w wywiadzie Michaś Tusk, dla Wyborczej mówił; że brał kasę od upadłej spółki OTL z dużym obrzydzeniem. Przechodził katusze biedak !! Ciekawe czy je teraz odda, skoro czuł się niekomfortowo.

Był w Chinach jako specjalista od kolei - darmowa wycieczka ,był spec. od lotnictwa OTL ,które te linie zresztą padły. No i ostatnio współpracował też z Amber Gold, która to spółka też padła i wystawiła do wiatru wielu klientów. Tak że Michaś Tusk jest specjalistą w wielu dziedzinach!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Nowak
 • Jan Nowak
 • 07.08.2012 22:22

doPISek Dzisiaj 20:19

przypomnij no, o co chodziło z taśmami beger?
i czy propozycje zostały zrealizowane.
(tylko bez typowego dla was matactwa. szczerze i prawdziwie)

taśmy i wały PO,PSL pokazują stan faktyczny jaki istnieje a nie domniemany, jaki może zaistnieć (a nie zaistniał) w samoobronie

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 07.08.2012 22:16

na czele Transparency International (TI) powinna stanąć Julcia Pitera, a jej zastępcami chlebuś, drzewko i grzechu "zniszcze cię" schetyna. komisje rewizyjną z powodzeniem poprowadziłby sekuła
nie ma co dłużej myśleć, PO ma doskonałe kadry do "zwalczanie"(czyt. zamiatania pod dywan) wszelkich objawów korupcji.
gdyby ryby mały głos, pisowski śledź za 7,50 wiele by powiedział

Komentarz został ukrytyrozwiń
doPISek
 • doPISek
 • 07.08.2012 20:19

@ kaz , a gdzie umieścisz taśmy Renaty Beger i handlowanie posadami ? To robił pan , prawa ręka Kaczyńskiego . Miał zezwolenie od prezesa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
 • ad Rem
 • 07.08.2012 20:15

@Patryk Kozak , o jeden most za daleko w pana wpisie .Kogo pan oskarża niech zostawi dla siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kaz
 • kaz
 • 07.08.2012 20:13

Pierwsza trójka skorumpowanych to politycy - PO, PSL ,SLD . Ostatnio były świetne tego przykłady!

Następnie lekarze i reszta!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A dla mnie to nie jest wcale pocieszające, że jesteśmy siódmi tylko jest to wielki wstyd. A zapewne pierwsza trójka skorumpowanych to Sędziowie, Lekarze i URZĘDNICY PAŃSTWOWI

Komentarz został ukrytyrozwiń
chech
 • chech
 • 07.08.2012 16:46

Nie dawać łapówek i będzie ostatnie miejsce. Przecież sami sobie tych łapówek nie dają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.