Facebook Google+ Twitter

Polska na finiszu rozmów o tarczy?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-08 09:06

Minister obrony ogłosił, że Polska jest na finiszu negocjacji w sprawie tarczy antyrakietowej. Bogdan Klich, który był gościem radiowej Trójki, uważa, że wczorajsze spotkanie Radosława Sikorskiego z Condoleezzą Rice miało zasadnicze znaczenie w tych negocjacjach.

Bogdan Klich powiedział, że wczoraj w Waszyngtonie obie strony przedstawiły bezpośrednio swoje racje. Wcześniej Donald Tusk rozmawiał z Dickiem Cheneyem przez telefon. Jak podkreślił, rozmowy za Oceanem dotyczyły stacjonowania w Polsce przynajmniej jednej baterii rakiet Patriot.

Minister Klich powiedział, że w związku z instalacją tarczy rozszerzony powinien być artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego. Jak wyjaśnił, obecnie Polska jest bezbronna w przypadku ataku rakietami krótkiego i średniego zasięgu. Tarcza antyrakietowa chroni wyłącznie przed rakietami długiego zasięgu - wyjaśnił minister Klich.

Minister obrony wyraził nadzieję, że w drugiej połowie lipca zostaną poruszone kwestie finansowe, między innymi dotyczące modernizacji polskiej armii. Pomoc Amerykanów w tej modernizacji to kolejny postulat Polski.
Minister Klich powiedział, że podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym tygodniu wiceszef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski ustalił tylko część spraw dotyczących tarczy. Dlatego jego komunikat o zakończeniu negocjacji Bogdan Klich uznał za nieporozumienie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.