Facebook Google+ Twitter

Polska na ostatnim miejscu europejskiego rankingu wolności prasy

Reporterzy bez Granic co roku publikują specjalny raport, który określa poziom wolności prasy w danym kraju. W Unii Europejskiej Polska uplasowała się na ostatnim miejscu.

Tabela / Fot. Obrazek umieszczony w public domainW opublikowanym 16 października 2007 roku raporcie Reporterów bez Granic, Polska zajmuje 56. miejsce w rankingu wolności prasy. Razem z nami, 56. miejsce zajął Ekwador. W takich krajach jak Chile czy Benin - według RWB - bardziej szanowane są prawa dziennikarzy, gdyż uplasowały się one wyżej niż my. Najgorzej wypadła Erytrea (169. miejsce), natomiast na miejscu pierwszym nieprzerwanie króluje Islandia.


212. paragraf Kodeksu Karnego
Tabela / Fot. Obrazek umieszczony w public domainNa stronie Reporterów bez Granic (fr. Reporters sans frontières) czytamy : "Odkąd Lech Kaczyński został prezydentem w październiku 2005, a jego brat Jarosław - premierem, nastąpił wzrost ścigania mediów". O komentarz do tych słów poprosiliśmy Adama Bodnara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: - Nie przesadzałbym z tym, że zaczęli rządzić Kaczyńscy i od razu się sytuacja pogorszyła. W ostatnich latach był bardzo nadużywany słynny 212. paragraf Kodeksu Prawnego, który dotyczy zniesławienia. Ponadto Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadaje wiele kar pieniężnych na dziennikarzy, co też jest według mnie lekkim nadużyciem. Najgorzej jest jednak w mediach lokalnych. Tam właśnie lokalni włodarze składają liczne akty oskarżenia przeciw dziennikarzom. Problem jest też z portalami informacyjnymi, gdyż ich właściciele nie wiedzą, że powinni je zarejestrować jako czasopismo. Ustawa prasowa z 1982 roku nic nie mówi o internecie.

Tylko prokatolickie media
Tabela / Fot. Obrazek umieszczony w domenie publicznej"Raport zaznacza, że relacje pomiędzy władzą a mediami znacznie się pogorszyły, gdy zawarta została koalicja PiS-LPR-Samoobrona. Organizacja podkreśla, że jedynie prokatolickie media, jak Radio Maryja miały w ciągu ostatnich miesięcy dobre kontakty z rządzącymi" - informuje Gazeta.pl. W Unii Europejskiej, Polska jest krajem, w którym najmniej przestrzega się wolności słowa. Francuski "Le Monde" napisał rok temu, że swoją niską pozycję w rankingu zawdzięczamy “relatywnemu powrotowi cenzury”. Rok temu byliśmy jeszcze niżej - bo na 58. miejscu. Reporterzy bez Granic tak wtedy argumentowali swoją decyzję: “Częste są kary więzienia lub grzywny za obrazę godności czy przekonań religijnych. Próba ukarania "Tageszeitung" za publiczną obrazę instytucji państwowej to typowy przykład próby kontroli mediów przez katolicko-konserwatywną koalicję.”

Tabela / Fot. Obrazek umieszczony w domenie publicznejLista jest tworzona w oparciu o odpowiedzi na ankiety, wysłane do wielu ludzi na całym świecie: do członków organizacji partnerskich RWB, do specjalistów z branży, naukowców, prawników i obrońców praw człowieka. W ankiecie znajdują się pytania o bezpośrednie ataki na dziennikarzy i media oraz inne pośrednie źródła nacisku na wolne media. Organizacja zastrzega jednak, że raport nie ma wpływu na jakość dziennikarstwa w danych krajach.

Co zrobić, aby w Polsce wolność słowa była bardziej szanowana? - Portali nie powinno się rejestrować, a dziennikarze nie powinni podlegać karze za zniesławienie - mówi Adam Bodnar z HFHR.

Ale czy te zabiegi na pewno wystarczą, abyśmy za kilka lat znaleźli się na pierwszym miejscu w rankingu Reporterów bez Granic?


 / Fot. Janusz Wójtowicz/Polska SPGWŹródła : www.RSF.org, www.Gazeta.pl, www.SpieprzajDziadu.com, www.Wikipedia.org

Czytaj także :
Reporterzy bez Granic: Polska prasa na cenzurowanym?
Reporterzy bez Granic krytykują reakcję polskich władz
Co nam wolno?
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

To kwestia standardów moralnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie dziwię się, że Michnika opluwają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adam Michnik jest po prostu najczęściej opluwaną osobą w tym kraju. Nic dziwnego, że sądzi się z oszczercami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto ostatnio wytaczał dziennikarzom najwięcej procesów o zniesławienie (na podstawie komunistycznego prawa i artykułu 212 KK)? Odpowiedź: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,wid,9629668,wiadomosc_prasa.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.07.2008 16:34

"dziennikarze nie powinni podlegać karze za zniesławienie" - szykuje nam się nowa, lepsza kategoria obywateli

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Bardzo lubimy się chwalić. Niestety nie tym razem. Dobry materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za ciekawą informacje, rzetelnie przygotowaną. Niestety - smutne. Miejmy nadzieję, że taki tekst przeczytają i politycy! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze przygotowany materiał, choć bardzo przygnębiający :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wbrew pozorom wolność nie jest po to by się w niej ścigać - a już tym bardziej w rankingach. Każda wolność ma i powinna mieć swoje granice. Warto aby nam zależało na braku takich oznak niezrozumienia wolności mediów jak ostatni bojkot TVN. "Lista przebojów" jest drugorzędna, choć i mnie zaciekawia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.