Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29632 miejsce

Polska na Sumatrze

Mało kto w Polsce wie, iż jeden z głównych portów lotniczych indonezyjskiej Sumatry,zwie się Polonia.To kolejny dowód operatywności i kruszenia granic przez naszych rodaków, w czasach kiedy historia nie była dla naszej ojczyzny najłaskawsza.Medan to największe i najciekawsze miasto w północnej części indonezyjskiej Sumatry. Miasto niezwykle ciekawe historycznie - siedziba Sułtanatu Deli, oraz zróżnicowane kulturowo i religijnie.
Lotnisko Polonia w Medan / Fot. fot. Piotr Śmieszek
Hindusi, Chińczycy (buddyści i katolicy) i oczywiście indonezyjscy Muzułmanie i sumatrzańscy Batakowie - katolicy.

Dla nas Polaków ciekawostką na miarę, odkrycia Ameryki jest fakt, że sumatrzańskie Medan, (obok innych nielicznych polskich akcentów w Indonezji) to naprawdę, polskie Medan. Na czym polega polskość tego największego Sumatrzańskiego ośrodka miejskiego? Z pewnością nie na zamieszkującej go Polonii, gdyż ta w Indonezji ogranicza się do kilku osób zamieszkujących "stołeczną" Jawę, oraz ostatnio coraz częściej "turystyczne" Bali. Na Archipelagu mieszka też kilku księży misjonarzy i rotacyjnie, coraz większe grupy turystów z nad Wisły, spędzających wymarzone urlopy na którejś z rajskich wysp Indonezji.
Główny meczet w Medan / Fot. fot. Piotr Śmieszek
"Polonijny wątek" w historii Medan, sięga dosyć głęboko, bo aż o 150 lat wstecz.Wtedy to, na fali popowstaniowej emigracji, los rzucił na Sumatrę, (Indonezji wówczas nie było, nawet w przysłowiowych planach) Polaka z krwi i kości, Barona Michałowskiego. Dzielił on los tysięcy Synów polskiej ziemi, którzy po roku 1830 i 1863 szukali szczęścia poza granicami zaborów, unikając w ten sposób represji za udział z zrywach narodowowyzwoleńczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Interesujący artykuł. Czekam na kolejne :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.09.2010 11:14

Dzięki za kolejny interesujący tekst i czekam na następne .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy tekst i gratulacje za odkrywanie nowych śladów rodaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli ślady rodaków można znaleźć prawie wszędzie, gdy tylko trochę wnikliwiej poszpera się w historii i zainteresuje regionem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

wspaniała historia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.