Facebook Google+ Twitter

Polska nie jest przyjazna cudzoziemcom

Cudzoziemcy pracują, nieraz ponad siły. Opiekują się polskimi dziećmi, nie mając czasu, by zająć się własnymi. Urzędy traktują ich jak motłoch. Dlaczego? Bo dla polskiego prawa nie istnieją.

Kwestię stosunku polskich władz i samych Polaków do cudzoziemców nieraz podejmowały organizacje pozarządowe, naświetlały ogólnopolskie media, a nawet niektórzy politycy. Ta niezwykle trudna dyskusja jednak zawsze schodziła na drugi tor. Dla przeciętnych Polaków to kolejna, budząca więcej pytań niż odpowiedzi, dysputa. Dla nielegalnych imigrantów to sprawa życia (dla niektórych również i śmierci).

Debata pt. "Nasi nielegalni" w warszawskiej redakcji "Gazety Wyborczej". / Fot. Eustachy Bielecki, wiadomości24.plW poniedziałek, 21 lutego warszawska redakcja "Gazety Wyborczej" organizowała spotkanie nt. nielegalnych imigrantów i ich miejsca w biurokratycznej machinie, jaką jest polskie prawo. Temperatura dyskusji była wysoka, bardzo wysoka. Nie ma co się dziwić - na sali byli obecni ludzie, których ta kwestia dotyczy bezpośrednio: uchodźcy polityczni, nielegalni imigranci, a także przedstawiciele stowarzyszeń pozarządowych, starających się cudzoziemcom pomóc.

"Nie ukrywajmy - sytuacja imigrantów w Polsce jest koszmarna. Urzędy traktują takich ludzi jak motłoch, prości obywatele z kolei po prostu zamykają oczy na ich problemy (...) Oni nie mają szans na pójście do lekarza, oni nie odkładają pieniędzy na emeryturę, ich dzieci nie chodzą do szkoły (...) Przykro przyznać, że nielegalni imigranci są bardzo często zakładnikami takiej sytuacji. Wrócić do domu nie mogą, bo grozi im deportacja. Tutaj - też źle - tragiczne warunki bytu (...) Ich życie stało się nieustanną walką. Walką o swoje prawa, których nie posiadają" - mówił Kajetan Wróblewski z fundacji "Proksenos".

Europa już dawno otworzyła się na różnorodność i wielokulturowość. Udanie przeprowadzone abolicje nielegalnych imigrantów w Portugalii i Hiszpanii służą najlepszym przykładem, że nie powinniśmy przed nimi mieć żadnych obaw. Zarówno Urząd ds. Cudzoziemców, jak i analitycy zgodnie twierdzą - Napływ imigrantów Polsce nie grozi!

Niemniej jednak w kraju krążą powszechne mity, które kreują negatywny, bardzo radykalny i nieobiektywny stosunek większości Polaków do cudzoziemców, szczególnie do nielegalnych imigrantów. Wielkim problemem są głupie i nieuzasadnione stereotypy.

Osobowości

Ton Van Anh jest żywą ikoną dla walczących o prawo pobytu w Polsce imigrantów. Jest ona wietnamską opozycjonistką, korespondentką radia Wolna Azja i aktywną działaczką na rzecz poprawy sytuacji cudzoziemców w Polsce. Kilka tygodni temu prezydent Bronisław Komorowski uratował ją od deportacji, przyznając w ekspresowym tempie polskie obywatelstwo.
Niestety Van Ahn jest tylko jednostką, której sytuację uratował szum medialny. To właśnie polskie media "wymusiły" na władzy działanie.

Czeczeński imigrant Anzor (prosił o niepokazywanie twarzy) / Fot. Eustachy Bielecki, wiadomości24.plAnzor jest czeczeńskim imigrantem, byłym uczestnikiem działań w Czeczenii (w czasie wojny stracił jedną nogę). On jeszcze walczy o pozostanie w Polsce, niemal codziennie stojąc w gigantycznych kolejkach do polskich biur ds. cudzoziemców. Niestety bez skutku. Odmowa, odmowa, odmowa.

Co na to władza?

"Przygotowujemy nowelizację ustawy o cudzoziemcach. Nowe, przemyślane i skonsultowane z organizacjami zajmującymi się sprawami nielegalnych imigrantów uchwały znacząco ułatwią życie osobom, które z różnych powodów znalazły się w Polsce poza prawem (...) Planujemy między innymi zamienić decyzję o wydaleniu z kraju decyzją o natychmiastowym opuszczeniu państwa. Nielegalni imigranci, którzy zgodzą się opuścić Polskę nie będą musieli obawiać się deportacji. Po powrocie do swojego państwa będą mogli ponownie ubiegać się o polską wizę" - twierdzi Tomasz Cytrynowicz z Urzędu ds. Cudzoziemców.

Nie powinniśmy w końcu zapominać o rozrzuconych po całym globie Polakach. Miliony rodaków, starających się o stały pobyt w państwach demokratycznego zachodu, takie decyzje otrzymywali i nadal otrzymują.

Czy nie musimy zatem my również uwzględnić potrzeby osób, które z różnych powodów, nieraz rodzinnych, nieraz politycznych, szukają szczęścia u nas? Nie bądźmy obojętni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Artykuł mi się podoba. Pragnę zwrócić tu uwagę na aspekt ekonomiczny - im więcej Polska przyjmie emigrantów, tym jej sytuacja ekonomiczna będzie lepsza. Np. USA funkcjonuje tylko dzięki emigrantom, to oni stanowią 75 % wykładowców na jej wyższych uczelniach, to oni stanowią niewykwalifikowaną siłę roboczą rozwijającą jej przemysł i usługi. W Polce narzeka się że jest za mało rąk do pracy, że Polacy wyjechali za granicę, że nie chce się im iść do pracy, że jest za dużo starców, że dzieci trzeba szybciej posyłać do szkoły aby szybciej podjęły pracę, że system emerytur i rent jest niewydajny, itd., zaś wszystkie te problemy rozwiązałoby przyjmowanie do pracy emigrantów, emigranci zastąpiliby tych Polaków którzy wyjechali i tych którzy nie chcą podjąć jakiejś pracy, pracowaliby za mniejsze wynagrodzenie zapewne wydajniej, zasililiby fundusze emerytalne, kasę podatkową, zwiększyli konkurencyjność rynku pracy, itd. W końcu superimperium USA istnieje tylko dzięki transfuzjom emigrantów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słowo "Rzeczypospolita" powinno zobowiązywać. Może występuje jakaś choroba społeczna?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z pogladmi, że Polska nie jest przyjazna nawet dla swoich obywteli, bo dorobek sejmowej komisji "Przyjazne Państwo" jest wart funta kłaków. Ale nie zgadzm się np. z pogldem, że"wojskowy i policjant ma mieć zwykłą emeryturę ". Czy żolnierze i funkcjonariusze mają "zwykła" pracę (słuzbę)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polskie urzędy są generalnie nieprzyjazne dla ludzi, obojętnie czy to Polacy czy cudzoziemcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
R_G_M
  • R_G_M
  • 22.02.2011 21:04

Ciekawe czy jak by do Waszego domu przylazł sąsiad i nie tylko nie miał zamiaru wracać do siebie ale jeszcze domagał się jedzenia i "równego dostępu" do Waszej żony, to też bylibyście tacy tolerancyjni?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polskie państwo jest nieprzyjazne ludziom (Polakom czy emigrantom) i od tego trzeba zacząć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo prosto jest to wszystko naprawić. Zrównajmy prawa dla siebie samych.
A więc dziennikarz ma odpowiadać za słowo, jak każdy inny człowiek, poseł za szybką jazdę, sędzia z jazdę po pijaku pod prąd, wojskowy i policjant ma mieć zwykłą emeryturę po normalnym czasie pracy, górnik ma zarabiać przy fedrunku a nie przy barbórce, nauczyciel ma pracować tyle co każdy, leśnik ma nie mieć żadnych deputatów a urzędniki żadnych mundurów, chłop ma płacić tyle co każdy do ZUS, etc, etc. Czyż o to nie można się upomnieć? Czyż to jest równość i równe traktowanie?
Zlikwidować wszelką pomroczność!
Ale akcja jak najbardziej cenna i szlachetna. Zawszeć cosik zamydli ... Namnoży dodatkowych prawnych wyłączeń. Temu da, tamtemu doda. Żeby było sprawiedliwiej?
Ale z pewnością nie równo :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że ten temat został poruszony. Urzędnicy mają taki sam stosunek do cudzoziemców, jak przeciętny Polak. Boimy się cudzoziemców, bo boimy się nieznanego. Przez lata nie mieliśmy zbyt dużo kontaktów z cudzoziemcami. To dobrze, że sytuacja się zmienia. Dzięki cudzoziemcom możemy wiele zyskać.
Możemy też lepiej poznać sami siebie. Oni są naszym zwierciadłem, w którym powinniśmy się przejrzeć i mam nadzieję, zobaczyć wartościowy naród.

Komentarz został ukrytyrozwiń
polka na obczyznie
  • polka na obczyznie
  • 22.02.2011 19:14

nie tylko polska jest nieprzyjazna innym narodowosciom ale jest tez nieprzyjazna dla wlasnych rodakow co "opuscili " swoj kraj chciazby z powodu znalezienia pracy w innym kraju .A przeciez ja nadal jestem polka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy człowiek, niezależnie od wiary, narodowości powinien mieć wszędzie jednakie prawa. Zanim jednak weźmiemy się za cudzoziemców, warto zrównać prawa wszystkich Polaków w ich własnym kraju. Gdy do tego dojdziemy, to i cudzoziemcom się poprawi, Panie Eustachy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.