Facebook Google+ Twitter

Polska nie może odwołać się od raportu MAK?

"Rzeczpospolita" przeprowadziła analizę prawną, zgodnie z którą śledztwo MAK nie było prowadzone według zapisów konwencji chicagowskiej. Rodzi to poważne konsekwencje, w postaci braku możliwości odwołania się od raportu komisji.

 / Fot. EPA/SERGEI CHIRIKOVWedług gazety, Rosjanie stosowali się wyłącznie do 13. załącznika konwencji. Całej konwencji nie można było zastosować, bo według jej artykułu 3., dokument odnosi się tylko do samolotów cywilnych. Tu-154M, którym leciał prezydent RP, był zaś samolotem państwowym.

Minister Klich: Raport MAK to próba skompromitowania Polski

Mimo zapewnień Tatiany Anodiny, która w czasie konferencji MAK podkreślała, że Rosjanie bardzo dokładnie trzymali się konwencji chicagowskiej nie było tak. Już 13 kwietnia Władimir Putin określił precyzyjnie, że śledztwo będzie prowadzone wg. 13 załącznika, a nie całej konwencji. Strona polska przystała na takie warunki.

Konsekwencje tego porozumienia uniemożliwiają praktycznie Polsce, stosowanie trybów odwoławczych zapisanych w konwencji chicagowskiej. W przypadku złożenia odwołania ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego) może odmówić rozpatrzenia go.

Kwiatkowski: nie ma deklaracji Rosjan, że konwencja chicagowska ich nie wiąże

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (36):

Sortuj komentarze:

JOLA ZALEWSKA
 • JOLA ZALEWSKA
 • 16.01.2011 10:01

RAPORTY KOMISJE ITD TO WSZYSTKO I TAK NIE BEDZIE PRAWDA BO WEDLUG PIS ICH PRAWDA TYLKO SIE LICZY W KONCU TE MATOLY WYWOLAJA NAM WOJNE O UMARLYCH NIE MOWI SIE ZLE ALE MIEJCIE CHOC TROCHE ODWAGI POGODZIC SIE Z TYM JAK BYLO NAPRAWDE SAMI ZAWINILI OD POCZATKU DO KONCA GDYBY NIE UPOR KACZYNSKIEGO ZEBY LECIEC I SIE NIE SPOZNIC TO BY BYLO WSZYSTKO WPORZADKU I ZADEN ZAMACH NA KOGO NA TA MIERNOTE Z 20 PROCENTYWYM POPARCIEM NIE BADZCIE SMIESZNI JAREK TEZ ZDOBYL TYLE PUNKTOW NA WYBORACH PRZEZ LITOSC I NIC WIECEJ WIEC NIECH SIE NIE CHWALA PIS ZE TAKIE MIAL POPARCIE NA TRAGEDII I Z LITOSCI NIC WIECEJ I DZIEKI ZE NIE WYGRAL BO BYSMY MIELI PIEKLO NA ZIEMI I MOZE JESZCZE WOJNE

Komentarz został ukrytyrozwiń
szperacz
 • szperacz
 • 16.01.2011 00:40

Mimo wszystko najważniejsi sa nasi wszechwiedzący spece i interpretatorzy zdarzeń. Sami już sie pogubili w głoszonych sądach, ocenach i faktach. Ale uparcie głos zabierają. Jaki im przyświeca cel?-sami nie wiedzą. Chęć zaistnienia jest najważniejsza. Nie liczą się poważne rozbieżności pomiędzy zdarzeniami z kwietnia a dzisiejszymi oficjalnymi materiałami. Dla jasności z jednej jak i drugiej strony. Liczy się własne, pewnie nie przemyślane emocjonalne słowo. Cała ta emocjonalna dywagacja tu i tam, tam i tu. Prowadzi do jednego w świadomości powstają następne męczeńskie-jakże przynależlne naszej kulturze-miejsca. Smoleńsk, krzyż i pałac. Wypełnienie maksymy, że życie nie lubi próżni? Chyba nie, bardziej, że my polacy jesteśmy zadziornym narodem nie uznającym pokory i spokoju. Dla nas najwazniejszym jest szukanie wroga, podstępu i Bóg wie jeszcze czego. Zgadzając się z głosami zarzucającymi Rosjanom nieprawomyslność w prowadzonym śledztwie, błędy i naginanie zdarzeń dla własnych interesów, przyjmijmy do wiadomości wiedzę o naszej winie i naszych błędach. Czy to takie trudne? Pozostałe wyjaśniajmy w cywilizowany sposób w międzynarodowych niezaleznych organizacjach. Pokażmy rację w sposób zmuszający Rosjan do obrony a nie ataku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
małgosia
 • małgosia
 • 16.01.2011 00:16

kolebuk, levy, skąd u was tyle minusów, jak wy to robicie, że wzbudzacie tyle negatywnych reakcji

Komentarz został ukrytyrozwiń
jan z wielkopolski
 • jan z wielkopolski
 • 16.01.2011 00:13

kolebuk, levy i takie tam to rosyjskie agenty wybudzone z uśpienia
. na potrzeby dezinformacji.
innego wytłumaczenia ich zachowania nie widzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Solong
 • Solong
 • 15.01.2011 23:30

Pan Tuskszenko lata na urlopik z rodzinką służbowym samolotem do Turynu tylko 5 razy.
Amerykanie to widzą, widziano również zamach,na naszą prośbę zobaczymy co nam odpalili 10-IV-2010

Komentarz został ukrytyrozwiń

TO CAŁE ZAMIESZANIE SPEŁNIŁO MIN.- porzucenie teorii o zamachu.Podkreślam teorii. Zamach to nie tylko bezpośrednie dzia łanie, to także stworzenie takiego łańcucha przyczynowo - skutkowego zdarzeń owocujących celem tzn - morderstwem. Przykładowo taki dobór personelu na ''wieży'' jak w Smoleńsku

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 15.01.2011 23:18

Kiedyś o tym pisałem. ta sprawa nie będzie miała końca tylko dlatego, że zawsze ocena będzie kwestionowana prze brata i popleczników.
''Prawda'' jakiej oni oczekują nie istnieje, albo są schizofrenikami faktów, albo co prawie pewne już teraz przygotowują grunt dla wiernej sekty pod tzw. ''kłamstwo smoleńskie''. To będzie przepustka do parlamentu na najbliższe lata, a kto wie czy nie na dziesięciolecia. Dorosną przecież chętni do żłoba sejmowego, którzy zechcą ''głosić'' słowa kacyka Jarosława dalej.
Drugim aspektem jest bezgraniczna chęć tworzenia mitu brata, przecież nie można stworzyć mitu nieumyślnego( bo działającego w imię własnych interesów i partii brata) zabójcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
cds
 • cds
 • 15.01.2011 23:13

Masz rację Yoko
Taczkami z drewnianymi kołami po bruku przewieżć BronioDonków ,może mózg naskoczy im na swoje miejsce ! Jeśli nie, za bramę ich !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli, panie Kolebuk, pani Kosma i inni, uważacie, że piloci, prezydent i generał są winni katastrofie, że wszystko jest jasne i nie ma o czym mówić, to nie dane wam będzie spać spokojnie. Ta sprawa nie zakończy się ani dziś ani jutro, ani nawet za rok, jeszcze dużo mąk przed wami. Wszystko w tym raporcie nijak się ma do siebie, mówiąc najprościej ni kupy ni d... się nie trzyma. Więc nie strzępiąc wiele klawiszy można stwierdzić, że błąd pilota to najmniej prawdopodobna wersja zdarzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obawiam się, że 'sukcesy' rządu Tuska zakończą się dla państwa polskiego katastrofą w stylu smoleńskiej:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.