Facebook Google+ Twitter

Polska nie podpisze porozumienia ws. zakupu szczepionek. Jako jedyny kraj UE

Polska zapowiedziała, że nie podpisze porozumienia w sprawie wspólnego zakupu szczepionek. Dziś w Luksemburgu podpisze je natomiast 15 krajów Unii Europejskiej, a już wkrótce dołączą do nich pozostali członkowie.

 / Fot. By Mariusz Ch. (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons"Tylko Polska powiadomiła nas, że tego nie zrobi. We wspólnych zakupach szczepionek chodzi o to, żeby dostęp do nich nie odbywał się na zasadzie: kto pierwszy, ten lepszy" - tłumaczy w rozmowie z RMF FM rzecznik komisarza UE ds. zdrowia Frederic Vincent. Jego zdaniem, Polska nie podpisując porozumienia może mieć poważne problemy w dostępie nie tylko do szczepionek, ale również antybiotyków, czy antytoksyn.

Skutkiem tej decyzji, Polska jako jedyny kraj UE nie będzie mieć swoich przedstawicieli w tworzonej grupie roboczej, zajmującej się przygotowywaniem wspólnych kontraktów. Pierwsze spotkanie grupy odbędzie się już 3 lipca. Wezmą w nim udział tylko przedstawiciele tych krajów, które podpisały listy intencyjne.

Unia Europejska nie rozumie decyzji Polski, tym bardziej, że w 2009 roku podczas pandemii świńskiej grypy Polska nalegała na solidarne, wspólne zakupy szczepionek.

Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia w rozmowie z dziennikarzem RMF FM tłumaczy, że "nie jesteśmy zainteresowani porozumieniem, które powoduje, że Polska musiałaby płacić opłatę abonamentową za sam fakt przystąpienia do tego wspólnego zakupu szczepionek, co de facto nie daje do końca gwarancji, że te szczepionki otrzymamy natychmiast w potrzebnej ilości i w dobrej cenie".

Dziś porozumienie podpiszą m.in. Wielka Brytania i Hiszpania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wypowiedź wiceministra sugeruje, że UE to taka mafia, która chce uzależnić od siebie innych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I słusznie . Kupimy tyle ile nam potrzeba i na konkretne choroby . Nie będziemy finansować koncernów farmaceutycznych .
Przypominam aferę ze szczepionką p-w grypie . Miliony euro państwa Unii wyrzuciły w błoto .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.