Facebook Google+ Twitter

"Polska nie radzi sobie we wdrażaniu Strategii Lizbońskiej"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-06 15:48

Polska nadal nie radzi sobie we wdrażaniu Strategii Lizbońskiej, która ma służyć poprawie konkurencyjności gospodarki europejskiej. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Autor raportu Marcin Koczor uważa jednak, że obecny kryzys na rynkach światowych oraz lepsze wykorzystanie funduszy na innowacyjność gospodarki może poprawić naszą pozycję w rankingu.

Marcin Koczor podkreślił, że nasza gospodarka na razie radzi sobie znacznie lepiej z kryzysem niż inne państwa wspólnoty. w tabeli mogą spaść kraje, które źle radzą sobie ze skutkami kryzysu takie jak Irlandia, Łotwa czy Estonia.

Marcin Koczor zaznacza jednak, że od kilku lat mamy te same problemy z wdrożeniem wytycznych wynikających ze Strategii. Niskie zatrudnienie we wszystkich grupach wiekowych, zbyt małe finansowanie nauki i edukacji oraz słaba świadomość elit politycznych i biznesowych co do opłacalności wdrażania elementów strategii.

Tradycyjnie najlepiej ze wdrażaniem Strategii Lizbońskiej radzą sobie kraje skandynawskie, Austria i Holandia. Na końcu stawki znajdują się Grecja, Włochy oraz część nowych członków Unii Europejskiej w tym Polska.

Celem Strategii Lizbońskiej , było uczynienie Europy najbardziej konkurencyjnym gospodarczo regionem na świecie, który miał rozwijać się szybciej niż Stany Zjednoczone.

Strategia opiera na założeniu, że gospodarki krajów unijnych wykorzystają maksymalnie nowoczesne dziedziny wiedzy do rozwoju gospodarczego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.