Facebook Google+ Twitter

Polska nie radzi sobie z rasizmem

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-06-16 10:06

Rasistowska i ksenofobiczna przemoc jest w Polsce problemem, a instytucje państwowe nie wiedzą, jak z nim sobie skutecznie radzić - stwierdza raport polsko-niemieckiej grupy badawczej...

 / Fot. nwŚwieżo opublikowany raport jest owocem projektu badawczego zrealizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie Nigdy Więcej oraz renomowaną niemiecką organizację Opferperspektive, pomagającą ofiarom nietolerancji. W ramach badań przeprowadzono ponad 50 pogłębionych wywiadów z przedstawicielami różnych mniejszości i organizacji społecznych w obu krajach oraz porównano polskie i niemieckie mechanizmy monitorowania rasizmu.

- Zarówno niemieckie, jak i polskie prawo daje instrumenty do walki z rasizmem i neofaszyzmem, ale praktyka stosowania go w Polsce pozostawia wiele do życzenia. W obu krajach ofiarami agresji fizycznej i werbalnej ze strony skrajnej prawicy są przedstawiciele mniejszości religijnych, narodowych i etnicznych, imigranci, geje i lesbijki oraz działacze antyfaszystowscy - mówi dr Rafał Pankowski, koordynator projektu ze strony polskiej.
- Monitorowanie rasistowskich incydentów oraz pomoc ofiarom spoczywa u nas na barkach organizacji pozarządowych i nieformalnych grup wsparcia.

Książkę pod tytułem "Hate Crime Monitoring and Victim Assistance in Poland and Germany" przygotował międzynarodowy zespół w składzie: Britta Grell, Timm Köhler, Rafał Pankowski, Natalia Sineaeva i Marcin Starnawski. Autorem przedmowy jest dr Martin Salm, prezes Fundacji 'Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość'. Ostateczny kształt publikacji został opracowany po zorganizowanej przez Nigdy Więcej w ub. roku konferencji "Nietolerancja zabija", która odbyła się w warszawskim Collegium Civitas z udziałem badaczy i działaczy społecznych z dziewięciu krajów. Doświadczenia zebrane w ramach projektu polsko-niemieckiego będą teraz wykorzystane w innych krajach Europy Wschodniej, m.in. na Ukrainie.

Książkę można pobrać na stronie Neurokultury

Autor: Paweł Barański
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie nigdywiecej.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

No własnie, a tytuł i treśc artykułu sugeruja cos innego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Haha - Niemcy sobie radzą?
Wystarczy przytoczyć aferę z bundeswehry, gdzie żołnierzy mobilizowano słowami, że strzelają do Murzynów. Z resztą gdzie jest największy odsetek nazistów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale Niemcy sobie jednak radzą?
Bo takie odniosłem wrażenie po tytule i treści powyższego tekstu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.