Facebook Google+ Twitter

Polska obchodziła dziś Dzień Europy

Dzień Europy jest obok flagi, hymnu, motta oraz wspólnej waluty jednym z oficjalnych symboli Unii Europejskiej. Dziś stał się także okazją do organizowania imprez otwartych, których celem jest promocja idei wspólnotowych oraz integracji obywateli UE.

 / Fot. Polska Fundacja im. Roberta SchumanaDzień Europy obchodzimy w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Zgodnie z uchwałą Parlamentu Europejskiego święto przypada właśnie na 9 maja.

Jak polskie miasta obchodzą Dzień Europy?

Warszawa:
Polska Fundacja im. Roberta Schumana zorganizowała już po raz dziesiąty Paradę Schumana. – Parada Schumana to autentyczne święto Europy: biorą w nim udział bez względu na przekonania i wiek Europejczycy z Drezdenka i Krakowa, Kazimierzy Wielkiej i Włoch. Parada Schumana to nasz produkt eksportowy – socjologiczny fenomen pozytywnej manifestacji na rzecz wolności i solidarności Europy! Takiego wydarzenia nie ma żadna inna stolica – mówi Anna Radwan-Röhrenschef, prezes Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, organizatora XVI Polskich Spotkań Europejskich (wypowiedź z materiałów prasowych).

W tym roku swoje poparcie dla UE wyraziły takie osobistości jak: premier Tadeusz Mazowiecki, marszałek Bronisław Komorowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, komisarz Danuta Huebner, Leszek Balcerowicz, Anna Streżyńska i Jolanta Fajkowska. Przemarsz Traktem Królewskim zakończył się w Miasteczku Europejskim na Nowym Świecie.

Lublin:
 / Fot. materiały prasowe ec.europa.euPrzemarsz królewskiego orszaku z Dziedzińca Zamkowego na plac Władysława Łokietka zakończy się
prezentacją lubelskich szkół. W sali obrad Rady Miasta przeprowadzone zostaną symulacje obrad Parlamentu UE, a wieczorem organizatorzy zapraszają na Koncert Europejski do Bazyliki oo. Dominikanów. W koncercie wystąpią chóry uczestniczące w ogólnopolskim konkursie "Śpiewająca Polska” oraz Orkiestra Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie

Bydgoszcz:
W mieście organizowany jest cykl konkursów związanych z Francją, Hiszpanią oraz Włochami pt. „Znam Francję”. W cyklu tym znalazły się: konkurs plastyczny: „Pejzaże Francji, Włoch i Hiszpanii”, konkurs prezentacji regionu Francji, Włoch lub Hiszpanii oraz karaoke piosenki francuskiej, włoskiej i hiszpańskiej.

Poznań:
Happening połączony z Targowiskiem Informacyjnym na placu Wolności oraz możliwość przejazdu zabytkowym tramwajem to oferta Wielkopolski.

Pułtusk:
Tu Dzień Europy zbiegł się z Pułtuskaliami, czyli Juwenaliami studentów Akademii Humanistycznej.
Po południu odbędzie się VII Ogólnopolski Festiwal Teatrów Studenckich „Atena”. Występ zespołów KSA i Farben Lehre w amfiteatrze Domu Polonii. Ponadto pułtuscy adwokaci udzielają bezpłatnych porad prawych od godziny 9.00 do 15.00, w siedzibie Zespołu Adwokackiego ul. Świętojańska 15.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.