Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31962 miejsce

Polska odjedzie EuroCity czy będzie się snuć w ogonku?

O tym czy Polska jest atrakcyjnym miejscem dla inwestycji, jak szybko starzeje się polskie społeczeństwo i co zrobić by tworzyć gospodarkę opartą na wiedzy, rozmawiali we Wrocławiu m.in. Rafał Dutkiewicz, Jan Rokita i Kazimierz Ujazdowski.

W auli, w której odbywało się spotkanie, zabrakło miejsc. / Fot. Bartłomiej Derski21 czerwca, pod patronatem portalu Polska XXI odbyła się konferencja "Polska pierwszej prędkości", przygotowana przez stowarzyszenie Dolny Śląsk XXI, na której obecni byli czterej twórcy portalu poświęconego polskiej polityce: Rafał Dutkiewicz, Jan Maria Rokita, Kazimierz Michał Ujazdowski i Rafał Matyja.

Dyskusję, złożoną z dwóch bloków tematycznych zainaugurował prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Mówił on o nieuchronności podziału krajów Unii Europejskiej na dwie prędkości, oraz o ponad 100 mld euro przeznaczonych w unijnym budżecie (na lata 2007-2013) na inwestycje, które powinniśmy maksymalnie wykorzystać. Jego zdaniem „Polska ma ogromny potencjał”, który „możemy uwolnić”.

Pierwszego odczytu dokonał Krzysztof Rybiński (partner w Ernst & Young, były wiceprezes NBP). Mówił m.in. o konieczności reform, w tym również emerytalnej, gdyż bez nich stabilność polskiego budżetu może być
zagrożona. Wskazał on na wiele utrudnień administracyjnych, rosnące koszty produkcji w Polsce oraz wiele innych problemów, z którymi borykać się muszą inwestujący w naszym kraju, zaznaczył jednocześnie, że Polska jest w tej chwili oceniana, (co wynika z raportu Ernst & Young) jako najatrakcyjniejszy do inwestowania kraj w Europie. Następnie o kulturze innowacji i polskim podejściu do niej, mówił profesor Roman Galar z
Politechniki Wrocławskiej.

W pierwszym panelu dyskusyjnym, którego tematami były - innowacyjność, budowanie gospodarki opartej na Od lewej: Rafał Matyja, Kazimierz Michał Ujazdowski i Jan Maria Rokita. / Fot. Bartłomiej Derskiwiedzy oraz rozwój infrastruktury i komunikacji, wzięli udział: Mirosław Barszcz - były minister budownictwa, Piotr Freyberg - dyrektor 3M Wrocław, Jan Friedberg - Ernst & Young, Krzysztof Kuliński - prezes Cinterion Wireless Modules Polska Wrocław, prof. Jan Waszkiewicz z Politechniki Wrocławskiej i dr hab. inż. Zygmunt Frankiewicz - prezydent Gliwic.

Po przerwie odczyt pt. „Pierwsza prędkość i instytucjonalne hamulce” wygłosił dr Rafał Matyja. Wskazał on na konieczność prowadzenia szerokich podmiotowo debat publicznych, które mogą pomóc w wypracowaniu lepszych rozwiązań instytucjonalnych w Polsce. O tworzeniu metropolii i przeszkodach na drodze do znoszenia niepotrzebnych barier w ewolucji państwa mówił dr Tomasz Pietrzykowski.

O tym „Czy polski system partyjny hamuje rozwój” dyskutowali: prof. Andrzej Antoszewski z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Eryk Mistewicz - doradca polityczny, prof. Paweł Śpiewak z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Kazimierz Ujazdowski.

Podsumowania dokonał Jan Maria Rokita, który o spotkaniu mówił: "To jest konferencja, w której o coś chodzi, byłem na wielu w których o nic nie chodziło a tu jest jakiś cel."Merytoryczną wartość debat podkreślał również Kazimierz Ujazdowski mówiąc: "Łatwiej jest mieć 40-procentową popularność sondażową, niż wybudować 40 km autostrad, a my mówimy właśnie o tych 40 km autostrad."

Konferencja prasowa z udziałem uczestników konferencji "Polska pierwszej prędkości", od lewej: Lucjan Karasiewicz, Jan M. Rokita, Rafał Dutkiewicz, Kazimierz M. Ujazdowski, Rafał Matyja, Paweł Śpiewak, Paweł Wróblewski. / Fot. Bartłomiej DerskiStowarzyszenie Dolny Śląsk XXI powstało w styczniu 2008 roku. Członkowie - założyciele, wśród których są m.in. poseł Kazimierz Michał Ujazdowski, Marek Mutor - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, Paweł Wróblewski - radny sejmiku wojewódzkiego, Ryszard Wawryniewicz - wicestarosta Świdnicki, Piotr Roman - prezydent Bolesławca, Kazimierz Putyra -
burmistrz Jelcza-Laskowic i Robert Raczyński - prezydent miasta Lubina, deklarują, iż zadaniem Dolnego Śląska XXI ma być stworzenie miejsca działalności dla aktywnych obywateli, którzy mają poczucie odpowiedzialności za rozwój Dolnego Śląska. Statutowym celem stowarzyszenia jest m.in. animowanie debaty publicznej w sprawach istotnych dla regionu i kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.