Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska odjedzie EuroCity czy będzie się snuć w ogonku?

Redakcja
W auli, w której odbywało się spotkanie, zabrakło miejsc.
W auli, w której odbywało się spotkanie, zabrakło miejsc. Bartłomiej Derski
O tym czy Polska jest atrakcyjnym miejscem dla inwestycji, jak szybko starzeje się polskie społeczeństwo i co zrobić by tworzyć gospodarkę opartą na wiedzy, rozmawiali we Wrocławiu m.in. Rafał Dutkiewicz, Jan Rokita i Kazimierz Ujazdowski.

21 czerwca, pod patronatem portalu Polska XXI odbyła się konferencja "Polska pierwszej prędkości", przygotowana przez stowarzyszenie Dolny Śląsk XXI, na której obecni byli czterej twórcy portalu poświęconego polskiej polityce: Rafał Dutkiewicz, Jan Maria Rokita, Kazimierz Michał Ujazdowski i Rafał Matyja.

Dyskusję, złożoną z dwóch bloków tematycznych zainaugurował prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Mówił on o nieuchronności podziału krajów Unii Europejskiej na dwie prędkości, oraz o ponad 100 mld euro przeznaczonych w unijnym budżecie (na lata 2007-2013) na inwestycje, które powinniśmy maksymalnie wykorzystać. Jego zdaniem „Polska ma ogromny potencjał”, który „możemy uwolnić”.

Pierwszego odczytu dokonał Krzysztof Rybiński (partner w Ernst & Young, były wiceprezes NBP). Mówił m.in. o konieczności reform, w tym również emerytalnej, gdyż bez nich stabilność polskiego budżetu może być
zagrożona. Wskazał on na wiele utrudnień administracyjnych, rosnące koszty produkcji w Polsce oraz wiele innych problemów, z którymi borykać się muszą inwestujący w naszym kraju, zaznaczył jednocześnie, że Polska jest w tej chwili oceniana, (co wynika z raportu Ernst & Young) jako najatrakcyjniejszy do inwestowania kraj w Europie. Następnie o kulturze innowacji i polskim podejściu do niej, mówił profesor Roman Galar z
Politechniki Wrocławskiej.

W pierwszym panelu dyskusyjnym, którego tematami były - innowacyjność, budowanie gospodarki opartej na wiedzy oraz rozwój infrastruktury i komunikacji, wzięli udział: Mirosław Barszcz - były minister budownictwa, Piotr Freyberg - dyrektor 3M Wrocław, Jan Friedberg - Ernst & Young, Krzysztof Kuliński - prezes Cinterion Wireless Modules Polska Wrocław, prof. Jan Waszkiewicz z Politechniki Wrocławskiej i dr hab. inż. Zygmunt Frankiewicz - prezydent Gliwic.

Po przerwie odczyt pt. „Pierwsza prędkość i instytucjonalne hamulce” wygłosił dr Rafał Matyja. Wskazał on na konieczność prowadzenia szerokich podmiotowo debat publicznych, które mogą pomóc w wypracowaniu lepszych rozwiązań instytucjonalnych w Polsce. O tworzeniu metropolii i przeszkodach na drodze do znoszenia niepotrzebnych barier w ewolucji państwa mówił dr Tomasz Pietrzykowski.

O tym „Czy polski system partyjny hamuje rozwój” dyskutowali: prof. Andrzej Antoszewski z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Eryk Mistewicz - doradca polityczny, prof. Paweł Śpiewak z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Kazimierz Ujazdowski.

Podsumowania dokonał Jan Maria Rokita, który o spotkaniu mówił: "To jest konferencja, w której o coś chodzi, byłem na wielu w których o nic nie chodziło a tu jest jakiś cel."Merytoryczną wartość debat podkreślał również Kazimierz Ujazdowski mówiąc: "Łatwiej jest mieć 40-procentową popularność sondażową, niż wybudować 40 km autostrad, a my mówimy właśnie o tych 40 km autostrad."

Stowarzyszenie Dolny Śląsk XXI powstało w styczniu 2008 roku. Członkowie - założyciele, wśród których są m.in. poseł Kazimierz Michał Ujazdowski, Marek Mutor - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, Paweł Wróblewski - radny sejmiku wojewódzkiego, Ryszard Wawryniewicz - wicestarosta Świdnicki, Piotr Roman - prezydent Bolesławca, Kazimierz Putyra -
burmistrz Jelcza-Laskowic i Robert Raczyński - prezydent miasta Lubina, deklarują, iż zadaniem Dolnego Śląska XXI ma być stworzenie miejsca działalności dla aktywnych obywateli, którzy mają poczucie odpowiedzialności za rozwój Dolnego Śląska. Statutowym celem stowarzyszenia jest m.in. animowanie debaty publicznej w sprawach istotnych dla regionu i kraju.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto