Facebook Google+ Twitter

Polska odpowiedzialność za tortury CIA

Rosyjska stacja telewizyjna Russia Today w rozmowie z prof. Benem Davisem, zapytuje o polski przypadek w sprawie tajnych więzień CIA. Czy wyrok europejskiego trybunału wpłynie na przyszłe orzekanie w podobnych sprawach?

Więźniowie Guantanamo. Image paired with the story: Why Obama Must Continue Releasing Yemenis From Guantánamo by: Andy Worthington, t r u t h o u t | News Analysis www.truthout.org/1230094 / Fot. flickr/Troy PagePolska została zobowiązana wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do zapłacenia odszkodowania arabskim więźniom CIA, jacy byli przetrzymywani i torturowani w tzw. black sites*. Jedno z takich tajnych więzień ujawniono na terenie Starych Kiejkut. Trybunał zadecydował o należności w kwocie 230 tysięcy euro (ok. 262 tys. dol.). Abu Zubajda i Abd al-Rahim al-Nashiri zostali uwięzieni bezprawnie, a procedury jakim ich poddano, były pogwałceniem wszelakich uznanych norm. Jednakowoż obaj nadal przebywają w amerykańskim więzieniu Guantanamo na Kubie.

Czy wyrok wobec Polski oznacza, że ETPC będzie skutecznie egzekwować prawo w podobnych sprawach tzw. tajnych więzień CIA, np. black site na Litwie? Takie pytanie padło w rozmowie rosyjskiej stacji telewizyjnej Russia Today z profesorem Benem Davisem z University of Toledo College of Law, który wizytował Guantanamo i jest znawcą prawa międzynarodowego. "Tak, uważam że następnie prawnicy, którzy reprezentują tych więźniów, wniosą powództwa, które mogą zachęcić Europejski Trybunał Praw Człowieka, aby stać na straży praworządności" - zdaniem rozmówcy rosyjskich dziennikarzy.

RT przypomina, że Polska zaprzeczała jakimkolwiek oskarżeniom w sprawie black sites, aż do momentu opublikowania raportu w temacie tortur stosowanych przez CIA. Postępowanie oficjalnych czynników jest niepokojące i utrwala się w pamięci. Rodzi pytania o skalę powszechnego zakłamania. Jak mówi profesor Davis: "Należy zrozumieć, że był to ogólnoświatowy program tortur (...) Raport senackiej komisji ds. wywiadu odkrywa pewną część tego, pomimo redakcji i zmian w nazwach. Jednak rozliczne wysiłki wykazały, że różne regiony świata - myślę o co najmniej 15 lub coś około tego, w Afryce, w Azji, w Europie - miały w tym udział" - i dodaje - "Jest wiele krajów, których ręce są brudne. Jest mi wiadomo o przypadku sprawy przeciwko Dżibuti, która została wniesiona przed Afrykański Trybunał Praw Człowieka. Dotyczy ogólnoświatowego programu, który został zorganizowany przez Waszyngton na najwyższych szczeblach minionej administracji." Ben Davis zaznacza przy tym, że obecna administracja nie podołała utrzymaniu wysokiego poziomu odpowiedzialności w USA. Jednakże wszystkie działania jakie mają miejsce poza Stanami Zjednoczonymi, nie pozostają bez widocznego wpływu na uzdrowienie takiego stanu rzeczy. Można mieć nadzieję, że takie historie nie będą się powtarzać.

"Jest książka, która ukazała się w 2014 roku, napisana przez byłego prawnika CIA [John Rizzo - przyp. aut.] zatytułowana "Company Man: [Thirty Years of Controversy and Crisis in the CIA]", która w dość jasny sposób przybliża szczegóły tego, kim tak naprawdę są ci wszyscy ludzie na najwyższych szczeblach, którzy brali w tym udział. Wiemy, kim są ci aktorzy (...) Po prostu nie możemy dostać się do prokuratora Departamentu Sprawiedliwości, aby wnieść oskarżenie przeciwko wysokiego szczebla pracownikom CIA, byłemu dyrektorowi CIA, [dosłownie Davis mówi o "prezydencie CIA" - przyp. aut.] służbom wywiadu, czy byłemu członkowi Białego Domu, Departamentu Sprawiedliwości, Departament Stanu, etc. dla ich oczywistych działań umożliwiających tortury i torturowanie ludzi. Ale jestem pełen nadziei, że to nam się uda" - zapewnia profesor Ben Davis.

* black site - tajne więzienia CIA w Europie – więzienia, znajdujące się w niektórych krajach europejskich, również w Polsce, służące do nielegalnego przetrzymywania osób podejrzanych przez rząd USA o terroryzm. (wg Wikipedii)


źródło: Russia Today

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Jak to mawiał kandydat na prezydenta , media głównego ścieku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obecna redakcja zachowuje się jak rząd PO. Ignoruje suwerena (użytkowników portalu) i zawsze wie lepiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Buty to domena masonów. A właściwie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż, polityka redakcyjna ładuje buty w opakowanie po śledziach. To coś z absurdu orwellowskiego.

Informacja jest informacją a nie opinią czy Hyde Parkiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomyliłem się. Unikalna (niewygodna dla mainstreamu) depesza Pawła Jankowskiego trafiła do Hyde Parku, nie do działu "Opinie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Redakcja stosuje bardzo charakterystyczny dla mediów systemowych zabieg kwalifikowania materiałów informacyjnych odbiegających od poglądów redakcji (czyli systemu) do działu opinie.

W depeszy, którą komentuję, nie ma nuty polemicznej. Zresztą nawet gdyby była, to redakcje uznanych czasopism kierują się zasadą tzw. większego udziału. Jeśli przeważa treść informacyjna przerzucamy materiał do działu wiadomości.

Wybory i debaty prezydenckie. Co to jest antysystem?

Czytaj wiecej: link

Podobnie redakcja uczyniła z moim ostatnim materiałem, w którym rzetelnie relacjonowałem zawarte w nauce politologii definicje systemu i antysystemu. Artykuł wybitnie nadawał się do rubryki cywilizacja – społeczeństwo a wylądował w "koszu"

Wniosek:

Informacje i artykuły, które naruszają wiarygodność mediokracji najwygodniej obłożyć etykietą "subiektywne", "niezrozumiałe" lub "nierentowne". Potem wrzucić do kosza z opiniami, z którego nic nie jest promowane na portalu, bo opinie użytkowników (a więc sami użytkownicy) stali się niepotrzebni i mają status śmieciowy.

Selekcja treści w kluczu stronniczości politycznej (POlskapress eliminuje informacje rozmijające się z wizją ładu społecznego, którą podziela właściciel wydawnictwa czyli wielkie korporacje) jest de facto zakamuflowaną cenzurą.

Chcę, żeby p. Olimpia Piotrowska wiedziała, że jest cenzorem, trybikiem w machinie propagandowej i niewiele więcej wnosi do tego "obywatelskiego" serwisu.

" W Państwa komentarzach odczytuję przede wszystkim brak zaufania do nas. Już to napisałam, ale powtórzę. Wszystkie nasze działania, każda decyzja, którą podejmujemy, jest powodowana wyłącznie dobrem serwisu i wynika z naszej wiedzy, doświadczenia i stosunku pracy."

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może odszkodowanie dla talibów z Klewek powinni zapłacić ci co wzięli 5 melonów trwałej waluty w walizce bez kwitowania. Ale o tym cicho sza!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.