Facebook Google+ Twitter

Polska otrzymała od USA nową propozycję dotyczącą systemu obronnego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-06 17:54

Polska otrzymała od strony amerykańskiej nową propozycję dotyczącą udziału naszego kraju w systemie obronnym, mającym zastąpić projekt tarczy antyrakietowej. Wiceminister obrony Stanisław Komorowski wyjaśnił, że podczas pobytu w Waszyngtonie otrzymał na piśmie wszystkie postanowienia w tej sprawie.

Zamiast wcześniej planowanego systemu tarczy antyrakietowej, Amerykanie planują utworzenie baz logistycznych i dowództwa operacyjnego dla rakiet SM-3. To pociski do zwalczania rakiet średniego i długiego zasięgu.

Stanisław Komorowski dodał, że obecnie dokumenty przekazane przez Waszyngton są wnikliwie analizowane przez stronę polską. Ponadto do naszego kraju za dwa tygodnie przyjedzie duże grupa ekspertów wysokiego szczebla grupy do spraw obronności. Na jej czele stanie Alexander Vershbow - asystujący sekretarz obrony. Polską delegacją w rozmowach między Pentagonem i MON będzie kierował Stanisław Komorowski. - To spotkanie będzie okazją do rozmowy o szczegółach dotyczących nowego systemu obrony antyrakietowej SM-3 - dodał wiceminister.

Eksperci będą rozmawiać także o obecności w Polsce uzbrojonych Patriotów, zintegrowanych z naszym systemem obronnym oraz innych polach współpracy. Jak wyjaśnił wiceszef resortu obrony, rozmowy MON z Amerykanami, dadzą rządowi podstawę do podjęcia decyzji, czy propozycja Waszyngtonu, zostanie zaakceptowana. - Ze swojej strony mogę powiedzieć, że im dłużej ze stroną amerykańską rozmawiamy, tym propozycja wydaje mi się bardziej interesująca - dodał Komorowski w rozmowie z IAR. W jego ocenie system SM - to projekt mobilny, bardziej efektywny i elastyczny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.