Facebook Google+ Twitter

Polska - państwo neutralne światopoglądowo...

Kim są antyklerykałowie? Czy są to ludzie lewicy? Niekoniecznie. Poglądy polityczne nie mają tutaj większego znaczenia.

fot. Olgierd Górny/Dziennik ZachodniA może są to osoby opętane nienawiścią do wiary? Czy chcą zlikwidować dany Kościół lub Związek Wyznaniowy? Np. KRK? Nie. Zatem? Antyklerykalizm to nie antykatolicyzm. Antyklerykalizm sprzeciwia się "sojuszowi tronu i ołtarza". Antyklerykałowie uważają, że trzeba wyraźnie rozdzielić (w prawie) strefę działalności Kościołów i Państwa.

Państwo musi być świeckie, gdyż tylko taki system zagwarantuje pełną równość wierzących i niewierzących oraz zapewni nieskrępowany rozwój wszystkich Kościołów i Związków Wyznaniowych. Powinno też, wzorem np. Norwegii, przyjąć zasadę że organizacje filozoficzne mają takie same prawa jak Kościoły. I tak: niedopuszczalne jest aby uroczystości państwowe miały oprawę religijną, aby symbole religijne wisiały w urzędach i samorządowych szkołach.

A lekcje etyki w szkołach? Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji sprzed kilkunastu laty powinny być w każdej szkole. Uczniowie (za niepełnoletnich decyzję podejmowali by ich rodzice) muszą mieć wybór: religia lub etyka.Niedopuszczalne jest też aby działała nadal państwowo-kościelna komisja majątkowa zajmująca się zwrotem majątku kościoła zabranego na podstawie ustawy nacjonalizacyjnej uchwalonej po II wojnie światowej.

Pomijając tutaj fakt że część środowisk twierdzi że cały majątek został zwrócony i teraz Kościół rzymskokatolicki zwyczajnie wykorzystuje materialnie państwo i społeczeństwo to wszelkie sprawy sporne powinny rozstrzygać sądy a nie kapturowa komisja. Kontrowersje wzbudza też opłacanie przez państwo składek ZUS za księży niezarabiających i zakonników. Podobny sprzeciw budzi też przekazanie pieniędzy podatników na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Nie może być też tak że państwo do ustawy o RiTV wpisało akapit że w RiTV musi być reprezentowany chrześcijański system wartości.

Antyklerykalne poglądy reprezentują nie tylko, jak mogłoby się wydawać, ateiści i agnostycy; także część wierzących zarówno niezrzeszonych w żadnym Kościele jak i tych którzy są członkami różnych Kościołów, także Kościoła rzymskokatolickiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Pisząc o antyklerykalizmie, grzechem jest nie wspomnieć o partii "Racja", tak trochę poślizgałeś się po temacie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sosna.. ateizm nie jest religią a ruchem światopoglądowym.
Poza tym są kraje laickie, takie jak np. Francja, które zasadę rozdzielności Państwa i Związków Wyznaniowych traktują bardziej niż serio.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jarku, nie ma kraju neutralnego, ateizm, który proponujesz to też jest religia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.