Facebook Google+ Twitter

Polska Pierwsza Komunia święta w Dortmundzie

Na powitanie w kościele św. Anny w Dortmundzie ksiądz prałat dr R. Mrozuik powiedział: "Kochani pierwsza komunia święta jest tylko raz w życiu i tego nie zapomina się nigdy."

pierwsza komunia ,dzieci na dziedzincu koscielnym / Fot. St. ZdrodowskaNasze polskie dzieci ubrane w jednolite piękne białe alby i dobrze przygotowane do pierwszej spowiedzi i komunii przez księdza Wojciech Stysia, doświadczonego duchownego pedagoga, już na kościelnym dziedzińcu wyglądały jak grono aniołów. Dziewczynki w białych wiankach na głowach, chłopcy, jak jeden mąż, w dostojnych szatach. Kościół odświętnie przystrojony na uroczystość Zesłania Ducha Świętego i Marii Matki Kościoła, w zielone brzózki u wejścia. Ten widok budził respekt i pozwalał wrócić wspomnieniami do dzieciństwa.

Dzieci które na co dzień mówią i bawią się w języku niemieckim, właśnie świętują pierwszą komunię w języku ojców i dziadków. Co trzeba jeszcze przeżyć, aby zakręciła się łezka w oku? Powiem tylko: "Jeszcze Polska nie zginęła!" Jeszcze nie zginęła, a w dziejach Europy wycierpiała chyba najwięcej. Zawsze wierzyłam i wierzę, że nawet na obcej ziemi potrafimy jednak walczyć o wartości wyższe i zachować polskiego ducha. Trzeba nam ratować to, co najpiękniejsze w naszej narodowej tradycji.

Pierwsza komunia jako akt wiary i nadziei ważny w całym procesie wychowawczym naszych pokoleń, stal się nie tylko aktem religijnym, ale też pokazuje jak możemy wspólnie walczyć o nasze sprawy jako emigranci. Budowanie polskiej wspólnoty będzie łatwiejsze, gdy nie rozsypiemy sie jak piasek. Polski katolicki Kościół na obczyźnie stal sie nasza katedrą narodową. Tego nie podważy nikt i wierzę mocno ze nie do końca jesteśmy pokoleniem straconym!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

wracajac do pasozytnictwa to musze stwierdzic ze nie uznawano nam tutaj dobrych polskich szkol ani studiow rowniez polskiej matury,.... z dyplomamy wyzszych uczelni pracowalismy w domach starcow i w innych ciezkich malo platnych zawodach .... ,niektorzy sracili tu zdrowie na zawsze i jak mozna nazwac takie cos pasozytnictwem ,kto jet pasozytem to bedzie nim wszedzie i na obczyznie tez

Komentarz został ukrytyrozwiń

Barbara Romer Kukulska Wczoraj 20:20.....Pani Barbaro to nie tylko moja logika ,sa prawdy niezalezne od naszych sentymentow i jesli przygania sagan garnkowi a sam czarny to o czym mozna mowic ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

jest ktos w stanie przewidziec co bedzie za dziesiec lat ,a tradycja daje poczucie bezpieczenstwa ktorego tak wspolczesnym brak ,szczegolnie cierpia mlode pokolenia ...Bogow mozna miec jak okazuje sie wiecej ,ojczyzne ma sie jedna

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Zawsze wierzyłam i wierzę, że nawet na obcej ziemi potrafimy jednak walczyć o wartości wyższe i zachować polskiego ducha. Trzeba nam ratować to, co najpiękniejsze w naszej narodowej tradycji.

Czyli co? Przeszczepiony sztucznie judeochrześcijanizm? Jeszcze wiek lub dwa temu temu Polska słynęła ze szczególnej wolności wyznaniowej, a katolicyzm nie stanowił jak obecnie zdecydowanej większości w statystykach. Pomijam, że rzeczywiście etniczną tradycją są tu wierzenia słowiańskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

kazdy po swojemu widzi swiat

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ot i logika! Pani Stanisławy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

jesli jestem pasozytem to pan Mietek tez nim jest, bo napisal aus Deutschland

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taka postawa Pani Zdrodowska to pasożytnictwo ....nie uwazam ze mozna cios takiego pisac o emigrantych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przywróciłem komentarz usunięty przez Panią Stanisławę. Nie widzę podstaw do jego usunięcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O. zniknął komentarz, Był słuszny i niebywale trafny. Czasy się zmieniły. Ludzie być może nie.
Komentarz nie był ANi obraźliwy , ani urągający uprzejmości lub kulturze.
Nie rozumiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.