Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24422 miejsce

Polska pieśń i muzyka ludowa - nowa publikacja Polskiej Akademii Nauk

Folklor słowno-muzyczny województwa lubelskiego, niezwykle bogaty w gatunki, formy i przekazy doczekał się wreszcie całościowego opracowania.

Podczas konferencji zorganizowanej w dniach 27-29 czerwca 2011 przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej ,zatytułowanej "Lubelska pieśń ludowa na tle porównawczym" zaprezentowano publikację z serii "Polska pieśń i muzyka ludowa", wydaną pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk. Ukazała się pod nazwą "Lubelskie" w edytorskim opracowaniu lubelskiego wydawnictwa "Polihymnia".

Adresowana jest do szerokiego grona zainteresowanego tradycją ludową , muzyką i śpiewem.
Według prof. dra hab. Rocha Sulimy z Instytutu Kultury Uniwersytetu Warszawskiego-recenzenta wydawniczego tomu, edycja "Lubelskiego" ma fundamentalne znaczenie dla kulturowej tożsamości nie tylko mieszkańców Lubelszczyzny, stanowi niezbywalny "kapitał kulturowy", znak orientacyjny o dużej sile scalającej i kodyfikującej.

Kolejne części tomu Lubelskie obejmują:

I-Pieśni i obrzędy doroczne: Adwent, Wigilia Bożego Narodzenia, szczodraki i powinszowania, Nowy Rok, chodzenie ze zwierzętami, pieśni wielkopostne i wielkanocne (dyngus, gaik, taraton, zelman, chachułki), pieśni sobótkowe, żniwne, dożynkowe i zaduszne
.
II-Pieśni i obrzędy rodzinne:chrzciny i pieśni pogrzebowe, weselne.

III-Pieśni i teksty sytuacyjne: kołysanki, folklor dziecięcy(wyliczanki, przezywanki), pieśni biesiadne, przyśpiewki taneczne i zabawowe, pasterskie, pieśni żołnierskie, wojenne, historyczne, obywatelskie, patriotyczne, nabożne i pielgrzymkowe, "Za obrazem", o papieżu
i dziadowskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.