Facebook Google+ Twitter

Polska po czterech latach w Unii - raport

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-09 15:06

Przyspieszony wzrost gospodarczy, który na koniec ubiegłego roku osiągnął 6,5proc., spadek bezrobocia prawie o połowę, wzrost średniej płacy w sektorze przedsiębiorstw - liczonej w euro - o 58 proc., to pierwsze średniookresowe skutki naszej akcesji do Unii.

Według raportu opublikowanego przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, podczas niespełna czterech lat członkostwa ceny gruntów w obrocie prywatnym wzrosły o ponad 130 proc., a oferowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych o 180 proc.

Najbardziej poprawiło się rolnikom, korzystającym z dobrodziejstw Wspólnej Polityki Rolnej, podsumował współautor raportu, Adam Żołnowski. Z kolei szef UKIE, Mikołaj Dowgielewicz, podczas dyskusji zwrócił uwagę na niewykorzystane szanse, a nawet porażki Polski w ciągu pierwszych lat naszego członkostwa w Unii.

Jak powiedział, polscy naukowcy są "absolutnie na przegranej pozycji" jeśli chodzi o staranie się o unijne fundusze. Wśród porażek uczestnicy konferencji wyszczególnili też niską jakość prawa i nagminne - a niezgodne z prawdą - tłumaczenie przez urzędników decyzji odmownych prawem unijnym. Zwrócono też uwagę na niedostosowanie rynku edukacji do rynku pracy oraz ciągle zbyt małą znajomość języków obcych.

Część dyskutantów uznała za porażkę niewykorzystanie szansy przyjęcia euro już w tym roku. Przykrym dla Polaków skutkiem wejścia do Unii jest szybszy niż zakładany wzrost cen mieszkań, niekorzystne tendencje w rybołówstwie i sprowadzanie na masową skalę bardzo starych samochodów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.