Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30117 miejsce

Polska pod względem korupcji wciąż najgorsza w UE

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-11-06 18:51

Polska w międzynarodowym indeksie korupcji nadal pod względem skali korupcji jest najgorszym krajem w Unii Europejskiej, ale w ostatnim roku sytuacja trochę się poprawiła.

Na 163 państwa mniejsze problemy z korupcją niż my ma 60 krajów. W zeszłym roku mieliśmy 70 miejsce. Dziś na całym świecie ogłoszono wyniki najnowszego Indeksu Percepcji Korupcji 2006 Transparency International. Polska znalazła się w tym roku na 61 miejscu z oceną 3,7 punktu na skali 0-10 punktów. 10 oznacza pełną przejrzystość, a 0 wszechogarniającą korupcję. – Przełamaliśmy niekorzystny trend. Od kilku lat nasza sytuacja się pogarszała, a teraz, zdaniem ekspertów oraz polskich i zagranicznych biznesmenów, jest trochę lepiej – mówiła na konferencji prasowej Małgorzata Wojciechowska-Brennek, prezes polskiego oddziału Transparency International.

Polska w dalszym ciągu jest najbardziej skorumpowanym krajem UE. Nawet inne nowe kraje w Unii wypadają od nas znacznie lepiej. Indeks dla Estonii wynosi 6,7 punktu, a dla Słowenii 6,4. W czołówce rankingu od lat są Finlandia (9,6 pkt.), Islandia (9,6), Nowa Zelandia (9,6), Dania (9,5), Singapur (9,4) oraz Szwecja (9,2), gdzie problem korupcji jest marginalny. Najgorsze miejsca mają Haiti (1,8 pkt.), Birma (1,9), Irak (1,9) i Gwinea (1,9).

– Te wyniki pokrywają się z odczuciami Polaków. W badaniach opinii publicznej nadal ponad 90 proc. obywateli twierdzi, że korupcja występuje w naszym kraju często lub bardzo często – podkreśla Wojciechowska-Brennek. Przypomina, że o rozmiarach korupcji świadczą też raporty Najwyższej Izby Kontroli, która w ciągu ostatnich pięciu lat wykryła nieprawidłowości w wydawaniu publicznych pieniędzy na kwotę 34 mld zł. Odzyskać udało się mniej niż 10 proc. tej kwoty. – Za korupcję płaci każdy z nas. Powoduje ona poważne straty gospodarcze, niski poziom zaufania dla polityków i urzędników.

Systemowe przyczyny łapówkarstwa od lat są te same: niejasne prawo, uznaniowość decyzji, lekceważenie sprawozdawczości, brak kontroli projektów ustaw i rozporządzeń – wymieniali na konferencji eksperci. Z ich spostrzeżeń wynika, że w skali lokalnej sytuacja poprawiła się tam, gdzie są jednomandatowe okręgi wyborcze. – Mobilizują one ludzi do większej przejrzystości działań – twierdzi szefowa TI. OK.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.