Facebook Google+ Twitter

Polska podbija Rosję... eksportem. Zaskakujące dane GUS

Chłodne stosunki dyplomatyczne z Rosją nie przeszkadzają na szczęście w eksporcie naszych towarów na wschód. Niezwykle optymistyczne dane podał właśnie GUS. W pierwszych dwóch miesiącach br. nasz eksport do Rosji osiągnął wartość 1,4 mld dolarów i był aż o 40,7 proc. większy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

 / Fot. Wladimir Rudakow/wikimedia/CC-BY-1.0Rosja to niezwykle ważny partner handlowy i tak znaczący wzrost eksportu cieszy, szczególnie że w naszej wymianie handlowej notujemy stały deficyt. W ubiegłym roku był on najwyższy w historii i wyniósł aż 17 mld dolarów. Spowodowały go przede wszystkim wyjątkowo wysokie ceny ropy naftowej i gazu. W całym 2011 r. sprzedaliśmy do Rosji towary i usługi za 8,5 mld dolarów.

W tym samym czasie cały nasz eksport wzrósł jedynie o 0,1 proc., a wartość sprzedaży do Niemiec, naszego partnera nr 1, obniżyła się o 1,9 proc. Zmalał też eksport do Francji, Włoch, Hiszpanii, Węgier, Czech i Szwecji. Rosja dotychczas jest na szóstym miejscu listy odbiorców naszych towarów, po Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach i Włoszech.

Główną pozycję w naszym eksporcie do Rosji zajmują części samochodowe i części do różnych urządzeń technicznych, leki, kosmetyki, artykuły higieny, żywność, pojazdy, maszyny i wyroby chemiczne. Znaczne przychody uzyskujemy też drukując w Polsce rosyjskie czasopisma i gazety. W ubiegłym roku przychody z tego tytułu wyniosły 47 mln dolarów dolarów i były wyższe od wartości eksportu np. chłodziarek.

Prof. Krzysztof Marczewski z Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, komentując ekspansję naszych eksporterów na wschód dla serwisu gazetaprawna stwierdził: "To zaskakujące, że zanotowaliśmy tak duży wzrost na kierunku rosyjskim. Sprzyja temu rosnąca siła nabywcza rosyjskiej gospodarki związana z wysokimi cenami ropy naftowej. Zwiększył się też popyt gospodarstw domowych, ponieważ przed wyborami w Rosji podniesiono wyraźnie pensje w budżetówce i emerytury. Polskie firmy doskonale to wykorzystują".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Harold
  • Harold
  • 19.04.2012 15:03

Pawlak za podpisanie niekorzystnej umowy na import gazu od Ruskich, powinien zostać skazany przez TS na dożywocie!
To jawne działanie na niekorzyść własnego narodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wolałbym abyśmy mieli komfort wyboru a nie przymus kupowania ropy i gazu praktycznie tylko z kierunku wschodniego:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wolałby Pan żebyśmy im nic nie sprzedawali?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma z czego się cieszyć bo aby zachować proporcje i być ciągle sporo nad kreską we wzajemnej wymianie handlowej, Rosja sprzedaje nam coraz droższy gaz i ropę...

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
  • ad Rem
  • 17.04.2012 19:49

I o to chodzi . To jest ogromny rynek zbytu. Nasi maja pracę i zarabiamy . @ Brucz , mam takie same obawy . Na oskarżenia PiS -u ruskie wprowadzą embargo i po nas

Komentarz został ukrytyrozwiń
Brucz
  • Brucz
  • 17.04.2012 19:29

Tendencja utrzyma się albo i nie. Wiele zależy od PiS-u

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.