Facebook Google+ Twitter

Polska podpisze dziś umowę gazową z Rosją?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-26 07:34

Niewykluczone, że Polska podpisze dziś nową umowę gazową z Rosją. Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak zastrzegł jednak, że umowa zostanie podpisana, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie.

Według wicepremiera umowa zawiera wiele korzystnych rozwiązań, zapewniających Polsce dostawy gazu ziemnego po rozsądnej cenie. Jak zaznacza minister gospodarki, tym razem cena nie uległa zmianie i jest powiązana z cenami ropy naftowej.

Nie wszyscy jednak podzielają optymizm Waldemara Pawlaka. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przypominają, że Polska ma obecnie podpisany kontakt jamalski do 2022 roku i nie ma pilnej potrzeby, aby go renegocjować. Ponadto nowa umowa, zdaniem posłów PiS, utrwali monopol Gazpromu w Polsce i - z powodu braku konkurencji - spowoduje wzrost cen gazu.

Według wiceprezes PiS, Aleksandry Natalli-Świat, taka umowa na 28 lat uzależni Polskę od jednego dostawcy. Polityk przypomniała, że w strategii z 2003 roku Federacja Rosyjska przyznała, że sprzedaż surowców będzie wykorzystywana do realizacji polityki zagranicznej tego kraju.
Nowa umowa ma obowiązywać do 2037 roku.

Władze PGNiG uzasadniają potrzebę podpisania kontraktu z Gazpromem przyjęciem nowej strategii dla Polski. Według spółki Polska do 2015 roku ma zużywać 30 procent gazu pochodzącego z krajowych złóż, 30 procent ma stanowić gaz z kierunku północnego i zachodniego, a 40 procent ma pochodzić ze wschodu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.